Министерство на финансите: Процедурата на ЕК не е наказателна

Финанси

Във ведомството полагали всички усилия за „намиране на решение по този сложен казус”

Започналата процедура на Европейската комисия заради КТБ не е наказателна, а част от досъдебната фаза от процедурата по неизпълнение на задълженията, произтичащи от членството на България в Европейския съюз. Това заявиха от пресцентъра на Министерство на финансите.

По-рано днес Еврокомисията започна процедура срещу България заради неизплащането на гарантираните депозити от КТБ. Комисията е изпратила официално уведомително писмо до България, което е стандартният първи официален етап на процедурите за нарушение.

Министерството на финансите не е първата институция, която държи да подчертае, че процедурата не се нарича „наказателна”, въпреки че е навлязла с това определение в употребата не само на медиите, но и на политиците, експертите и администрацията.

Сега от ведомството обясняват, че целта и задачата на такава процедура не е да „накаже" съответната държава членка, а в диалог между ЕК и страната да се установи дали и какво е нарушението на правото на ЕС, какви мерки следва да бъдат предприети и в какви срокове.

От финансовото министерство уточняват, че по същия въпрос вече са били проведени разговори и е разменена кореспонденция с ЕК в рамките на информационната фаза, която е преди досъдебната. В отговор до Европейската комисия българската страна е изразила готовност в случай, че бъдат констатирани несъответствия с правото на ЕС, да предприеме необходимите действия за извършване на законодателни изменения.

Писмото, което днес е изпратено на българските власти и на което следва да се отговори до 15 октомври 2014 г., представлява Официално уведомително писмо, което е първият етап от досъдебната фаза, пишат още от Министерство на финансите.

Българските власти ще изготвят единен, координиран и съгласуван отговор на всички въпроси, които са повдигнати в писмото на Европейската комисия, и той ще бъде осъществен синхрон в действията между Министерство на финансите, Българска народна банка и Фонда за гарантиране на влоговете в банките, уверяват от ведомството.

„Бихме искали още веднъж да уверим вложителите и инвеститорите в двете банки, както и цялата българска общественост, че Министерство на финансите полага всички възможни усилия за намиране на решение по този сложен казус”, заключва прессъобщението.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст