Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
1.5 млн. са бедните у нас, а 670 тона храни се унищожават заради данъка, мотивира се омбудсманът
Да отпадне ДДС върху дарените храни от 1 януари следващата година, предлага омбудсманът Мая Манолова. Тя уточни, че ще подготви законопроект с такова предложение.
По данни на националния защитник над 1,5 млн. българи живеят под прага на бедност. В същото време у нас над 670 хиляди тона храни се унищожават всяка година.
Причината - на бизнеса му е по-евтино да плати за унищожаването й, отколкото да я дари и да плати ДДС.
Тя заедно с представители от браншови организации от хранителната промишленост и хранителните вериги, БАБХ и Българска хранителна банка, БЧК даде старт на нова кампания под надслов „Всеки ден – Великден”.
Смисълът на кампанията е за стимулиране на дарителството на храни, добави Манолова. Успяхме досега да съберем над 1 млн. лв. в храни и пари, за да подкрепим нуждаещите се българи по време на светлия празник тази година. Стремежът ни е да направим дарителството ежедневна дейност, посочи Манолова.
„По данни на НСИ над 1.5 млн. българи живеят под границата на бедност с по-малко от 330 лв. на месец, над 40% от гражданите ни живеят в недоимък, повечето от които са деца и възрастни. Практически всяко трето дете у нас не се храни пълноценно, защото семействата им не могат да си го позволят, а същевременно над 670 тона храни всяка година се унищожават. Защо се получава така? Защото данъкът върху тези храни е 20% при дарение, а когато се унищожават не струва нищо на производители и търговци”, обясни омбудсманът.
Павлина Бонева е сред пенсионерите, които взимат малко над 300 лева пенсия и редовно пести от разходите за храна. Често отива на Женския пазар в столицата, за да купи нещо по-евтино, но признава, че менюто у дома й е еднообразно - боб на чорба, супи, яхнии, месо рядко.
До трапезата на Полина и всички нуждаещи се ще могат да стигат и по-големи количества месо, ако отпадне ДДС-то при дарение. Според Манолова, ако производител дари 1 тон месо, ще плати 800 лв. ДДС, а ако го унищожи в екарисаж - едва 190 лв. От премахването на ДДС-то ще спечелят не само хората в нужда, обясни Манолова:
„Ще спечели държавата, защото ще намали социалното напрежение, ще намалеят и разходите за социални нужди”, каза Мая Манолова.
„И бизнесът вече е готов на тези акции, готов е да дарява, защото, съществуването на легална дарителска кампания постоянно е част от изсвестляване на бизнеса в България, сивият сектор не участва в дарителски кампании”, коментира Мариана Кукушева.
От българската хранителна банка обявиха, че спасяват от унищожаване едва 270 тона храни годишно:
„Храната, която унищожаваме всяка година, ако я превърнем в порции приготвена храна, тя е над 2 милиарда порции годишно. Би било достатъчно всички тези милион и половина българи, живеещи в лишения, да получават три пъти на ден храна”, категорична е Цанка Миланова от Българска хранителна банка.
Всички, които подкрепят инициативата, обявиха, че дарението не е търговска сделка, от него не се получава приход и затова не е редно върху него да се начислява ДДС.
От финансовото министерство обявиха, че ще се запознаят с конкретните предложения на бизнеса и обществения защитник и до обсъждането на данъчните закони ще са готови с анализи и оценки възможно ли е ДДС-то за храните да отпадне.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи