Нaй-успешните турнетa и нaй-скъпите билети зa 2024 г.
Кои са артистите с най-скъпите билети за 2024 г.?
Средният размер на ипотечните кредити у нас е 37 000 евро, а потребителският най-често е 10 000 лв
Лошите и преструктурираните заеми в България намаляват, а размерът на депозитите се увеличава, сочи статистиката на Българската народна банка (БНБ).
Средният размер на ипотечните кредити у нас е 37 000 евро, а потребителският най-често е 10 000 лв. Анализ на личния кредитен рейтинг на хиляди българи обаче показва, че всеки трети от тях не може да си позволи такъв заем. За всяко десето семейство пък е абсолютно невъзможно да изтеглят банков кредит.
64% от посетителите са с добър кредитен рейтинг. Месечният доход на домакинствата им е между 1500 и 2 000 лева. За рейтинга годините определено също имат значение. Както и това дали изплащате други кредити. При тези условия семейството ще получи одобрение за кредит, с който да си купи двустаен апартамент в някой от големите ни градове.
За да успее да отвори фурна за хляб и да започне собствен бизнес, Красимир Стефанов, например, тегли първия си кредит. Работата обаче не потръгва и се налагат нови кредити. Сега дължи на банките над 100 000 лева.
„Залагаш жилища, залагаш всичко, теглиш нов кредит, той става още по-трудно обслужваем, теглиш трети и с третия вече фалираш - и край. И ставаш безнадежден,” разказа пред bTV Стефанов.
Ако в такава криза човекът не потърси съвет в банката или при експерт, може да изпадне в невъзможност да плаща. Кредитният консултант Тихомир Тошев разказа, че рекордът досега е клиент с 19 кредита. „В това число влизат четири потребителски кредита, три кредитни карти и дванайсет бързи кредита. Тегленето на един кредит за погасяването на стар е изключително лошо решение. Ако не можете да изплащате вноска от 300 лева, теглейки нов кредит, месечната ви задлъжнялост на следващия месец става 450 лв., което води до завъртане в една спирала,” обясни още Тошев.
Все пак практиката на кредитните консултанти показва, че все по-често клиентите на банките търсят преструктуриране преди да влязат в графата лоши платци. „Виждаме и подобрение в това как хората се справят с лошите кредити. До преди 3 години нямаха идея какво да направят, чакаха да закъсат с 4-5 вноски,” отчита Тихомир Тошев.
Голяма част от клиентите търсят преструктуриране, за да намалят месечните си вноски. Красимир Стефанов сега е работник във фурната, която преди време е отворил като своя, за да може да може да си плаща заемите.
Депозитите в банките пък продължават да се увеличават. Към края на първото тримесечие привлечените от населението средства достигат 36,7 млрд. лв., като за последната година нарастват с 11,96%. Само за последния месец обемът им се е повишил със 190 млн. лв.
Кои са артистите с най-скъпите билети за 2024 г.?
Проверяваме как се движат цените в столицата на билетите за големите събития
Тя получи признанието за поредица от видео репортажи и материали за дървообработващия и мебелен сектор