Биткойнът достига рекордни стойности и се насочва към 100 хил. долара
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно
Кой е теглил пари от банката ще покаже одитът, който трябва да стане готов до края на седмицата
Кризата в Корпоративна търговска банка не е предизвикана от масово теглене на пари от сметките на държавни предприятия, категоричен бе председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Йордан Цонев пред БНР.
Той обаче не уточни какво е предизвикало необходимостта управлението на банката да мине в ръцете на квестори от БНБ. „На срещата при президента беше докладвано дали държавни фирми са теглили средствата си масово от КТБ. Управителят и подуправителят на БНБ казаха, че това не е факт. Няма такова теглене, извън лимита от 25%, който трябва да е в една банка. Онова, което е предизвикано в КТБ, не е от теглене на средства от държавните фирми”, подчерта Цонев.
Депутатът и зам.-председател на ДПС допълни, че информация за това кой е теглил пари от банката ще покаже одитът, който трябва да стане готов до края на седмицата.
Сметки в КТБ имат и предприятия с държавно участие - АЕЦ „Козлодуй", БДЖ, Електроенергийният системен оператор, Булгаргаз, Българският енергиен холдинг. В своя медийна изява от миналата седмица ресорният министър Петър Чобанов заяви, че фирми с държавно участие имат около 130 милиона лева в КТБ.
12 общини имат сметки в КТБ, сред които Сливен, Казанлък, Дупница, Гоце Делчев, Айтос, Сунгурларе, Казанлък, Харманли, Раковски, Белица. Районният, окръжният и административният съд в Стара Загора, окръжният съд във Варна и съда в Раднево също се обслужват от тази банка.
Йордан Цонев увери също така, че политическите сили в парламента подкрепят предложението на БНБ за криминализиране на разпространителите на неверни слухове за банковата система. Необходимите промени в Наказателния кодекс могат да станат факт не по-рано от две седмици.
„След като липсата на превенция допусна такава атака, би трябвало сега да подходим по този начин, за да успокоим нещата и за да има ред в тази система. И в Европа, и в САЩ тези неща се наказват. Хората там разбират, че трябва да пазят банковата система, защото това са парите на всички хора и стабилността и устоите на държавата", заяви Цонев.
Вчера Българската народна банка поиска създаването на нов текст в Наказателния кодекс, който да преследва със затвор от две до пет години разпространението на заблуждаваща или невярна информация за банки или финансови институции, които могат да доведат до паника сред населението.
Според Йордан Цонев Комисията за финансов надзор е била на мястото си, а действията й са били безкомпромисни.
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно
Тези градове са отлични в насърчаването на положителен баланс между работа и личен живот
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари