Емигрантите - най-големият външен инвеститор в България

Финанси

За първите 9 месеца на 2014 г. сънародниците в чужбина са налели в българската икономика над 750 млн. евро

Българските емигранти са най-големият външен инвеститор в България. Над 750 млн. евро са налели сънародниците в чужбина в икономиката у нас за първите 9 месеца на 2014 г., показва анализът на БНБ.

Последните данни на БНБ са карсноречиви - от януари до октомври българите в чужбина са изпратили на своите близки у нас над 750 млн. евро. В същото време преките чуждестранни инвестиции в страната ни са малко над 800 млн. евро.

Снимка: bTV

Иначе националната статистика отчита лек спад на българите, които се връщат за постоянно в страната - от близо 4900 през 2012 г. на близо 4600 през 2013 г., но данните на неправителствения сектор сочат, че през изминалата 2014 г. завърналите се емигранти ще бъдат почти дойно повече и ще са около 7000-8000 души.

Снимка: bTV

„Сигурно си луд” - така казвали всички на Христо Бояджиев, когато решил да остави успешната кариера в САЩ и Испания и да се прибере в България. Шест години по-късно рискът е оправдан - наскоро става директор на копманията, за която работи.

„В България имаш възможността да тръгнеш много по-бързо и да стигнеш някакво ниво. Аз нямаше да имам възможността да стана управител на фирма в рамките на две години, след като съм се присъединил към нея”, казва директорът на дигитална агенция.

Според Христо именно хората с опит навън могат да отворят работни места у нас. „В България има място за всякакви хора с всякакъв опит - стига да имате желание, има достатъчно примери за хора, които са се върнали и са постигнали нещо за себе си, за своите близки”, обяснява той.

В село Абланица, Благоевградско, две деца не са виждали баща си от три години. Той е в чужбина, за да изкарва пари. Преди три месеца в чужбина заминава и майка им. „Родителят, когато си е тука, лесна работа, но сега трябва да се съобразяваш с всяка една постъпка, защото малко като се начумери детето и става вече трудно и на тебе”, обяснява дядото Асан Джикаров.

Децата виждат родителите си по скайп. „Мъчно е, всякой един иска семейството да си е при него, обаче не може така, защото прецениха децата, че трябва да са навън, за да живеят поне тяхните деца”, казва бабата Зейнеб Джикаров.

Според възрастните, ако младите намерят работа в страната си, ще се върнат, но в селото работа няма. „Това не е хубаво за тая България, аз приканвам тия политици да помислят за собствения си народ, да спрат да мислят само за собствените си цели”, призовава Асан Джикаров.

За съжаление, балансът като цяло остава отрицателен - заминаващите за чужбина са четири пъти повече от прибиращите се, като през 2013 г. емигриралите българи са близо 20 000 души.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст