България вече "внася" специалисти

БГ Бизнес

Експерти констатират голям недостиг на висококвалифицирани млади кадри у нас

Докато местни и чуждестранни организации се надпреварват да публикуват мрачни доклади за предстоящ ръст на безработицата в България, работни места у нас вече се заемат от чужденци. Надя Димитрова, експерт от Международния център за развитие на миграционната политика, обясни, че все повече български работодатели назначават висококвалифицирани служители от държави извън ЕС.

По време на семинар във Варна, организиран от Българската стопанска камара, стана ясно, че с помощта на европейската „синя карта” наши компании привличат в редиците си програмисти и инженери от Индия, Русия, Иран и ЮАР. Според експерти единственото изискване към работодателите при назначаване на чужди специалисти е на тях да се осигурява заплата поне един път и половина по-висока от средната за страната. Това пък е добре дошло за фирмите, които иначе се сблъскват често с далеч по-претенциозни за заплащането си и недобре подготвени местни кадри.

По думите на Димитрова издаването на т.нар. европейска „синя карта” отнема около три месеца, като тя урежда правата не само на служителя, но и на семейството му. Картата е валидна само за добре образовани и опитни специалисти.

Според Българската стопанска камара бизнесът в страната има нужда от висококвалифицирани млади хора, които се откриват все по-трудно, особено по местата извън столицата. Камарата събира предложения, направени от работодателите в различните градове, като те ще бъдат представени на социалното министерство.

По време на дискусията от варненския кораборемонтен завод поставиха като проблем липсата на качествени работници като заварчици и корпусници, които не са в категорията на висококвалифицираните специалисти, но в страната ни има недостиг и ще се стигне и до "внос" на такива кадри.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст