
Двойно обозначение: eMAG въвежда цени в евро и лева
Цените се калкулират автоматично на база фиксирания официален курс
Работодателски организации искат работниците също да носят отговорност за недействителни заплати
По-кратко майчинство и глоби за работници, които сключват договор за заплата, различна от действителната им. Това предвижват предложения за промени в Кодекса на труда, дело на бизнеса.
В писмо до Тристранния съвет Асоциацията на организациите на българските работодатели дава 32 предложения за поправки. Сред тях са и увеличение от 3 на 6 месеца на периода, през който може да се работи на непълно работно време по икономически причини, както и промяна в правилата за извънреден труд.
Сред другите предложения са 15-годишните да може да бъдат наемани на работа, а безкасовото плащане на заплати в предприятията с по над 50 работници да е задължително.
Кой е по-виновен?
Според вносителите на промените, глобата трябва да бъде в размер на три лични осигурителни вноски, изчислени на съответния минимален осигурителен праг. Това означава, например, че специалист в производството на облекло със заплата от 600 лева ще трябва да плати около 230 лв. глоба.
„Трудовият договор е двустранен и би трябвало и двете страни да носят отговорност по този въпрос", категорична е Росица Георгиева, която е началник производство именно във фирма за производство на облекло.
Според предложението, сумите, събрани от глобите, ще отиват във фондовете на Държавното обществено осигуряване и на Здравната каса.
Иванка Рабаджийска е сред малкото късметлии, които в момента хем имат работа, хем в договора им пише толкова, колкото вземат на края.
Разказва обаче, че преди време и тя и съпругът й са попадали на некоректен шеф. Затова е против работникът да бъде наказван: „Повечето фирми ти казват „осигуряваме те на толкова , ако те устройва. А за да оцеляваме сме принудени да ни устройва".
Майките почивали твърде много
От бизнеса повдигат и въпроса с платеният годишен отпуск от 20 дни, на който имат право майките докато са в майчинство. Ако майката използва двете години отпуск по майчинство, след като се върне на работа и се полагат още 40 дни. Точно тези дни бизнеса настоява да бъдат премахнати.
„Сигурно по този въпрос ще има доста възражения, защото знаем че раждаемостта у нас е доста ниска”, признава Росица Георгиева, но допълва, че хората не си раждат деца заради отпуска, който ще ползват.
Предлага се още майчинството да бъде съкратено на година и половина, през която обаче да се дава по-високо обезщетение.
Всички идеи ще се обсъдят на заседание на Тристранния съвет.
Цените се калкулират автоматично на база фиксирания официален курс
Купуването на предварително боядисани яйца крие рискове, казват от „Ние, потребителите“
Градът е с най-много богаташи в света