Без такса при предсрочно погасяване на ипотечен кредит с лични пари

БГ Бизнес

Депутатът Румен Гечев за промените в закона за кредитите и конкуренцията в банковия сектор

Промените в Закона за кредитните институции, който беше приет на първо четене в парламента, не определят лихвените проценти по кредитите, а създават условия за пазарното им регулиране. „Искаме да направим лихвите по-пазарни и нито банките, нито клиентите да могат да й влияят”, категоричен бе Румен Гечев, депутат от Коалиция за България и член на Комисията по бюджет и финанси, в предаването „Тази сутрин” по bTV.

Гечев посочи, че в момента при предсрочно изплащане на потребителски кредит няма допълнителна такса, като припомни, че това правило е въведено преди няколко години. „Ипотечните кредити имаха особен статут, който ние ще променим - смятаме да разширим полето за действие на Закона за потребителския кредит и да включим ипотечния кредит. По този начин, ако изплащате ипотечния си кредит със собствени средства, няма да плащате никаква допълнителна такса”, обясни Румен Гечев.

По-различна ще бъде ситуацията, ако за погасяването се използват средства от друга банка. „Тогава такава допълнителна такса да се начислява само за първите 12 вноски, тя да бъде до 1% и да касае само дължимата главница за първата година, а не целия заем”, разясни Гечев. Той каза, че предложението за тези промени е на „групата експерти от двете управляващи партии”, но увери, че то ще получи подкрепа и от останалите групи в парламента.

Той призна, че банковият сектор първоначално е бил против идеите за промени, защото банките ще получават по-малки такси. „Стигнахме с тях до голяма степен на договореност, защото нашите аргументи са движение към пазарна конкуренция и европеизация на българската банкова система в по-голяма степен”, отбеляза Румен Гечев.

По думите му, обективните аргументи обаче са на страната на законодателя. „Подобни възражения имаше и когато беше премахната таксата за предсрочно изплащане на потребителски кредити. Стимулирането на банковата конкуренция все пак е в полза на целия банков сектор - стимулират се институции, които работят добре, а това е ползотворно и за сектора”, категоричен бе депутатът.

Разликата в лихвените проценти

Румен Гечев се съгласи, че има разлики между лихвените проценти в България и други европейски страни. „При нас лихвата по ипотечния кредит е два пъти по-висока от Германия, защото рискът тук е по-висок. Това е свързано не със законодателството, а с климата – по-висока рискова компонента, стабилност на икономическата система, големина на БВП. Заради по-високото ниво на риска банките имат основание да кажат, че лихвите са по-високи”, обясни Гечев. По думите му, този въпрос може да се реши само с икономически растеж, намаляване на рисковете и подобряване на кредитния имидж.

Формиране на лихвата

Депутатът обясни, че лихвата има два компонента – пазарен индекс и фиксирана надбавка. „Първият и досега се наричаше нещо като пазарен индекс, но всяка банка сама определяше какви величини да включи във формулата си за изчисление на лихвата. С новите промени ще се окаже натиск за ефективно управление на банките – ще трябва да формират първия компонент на лихвата по пазарен индекс – той ще бъде EURIBOR в еврозоната, лондонският индекс LIBOR, българският SOFIBOR или комбинация от тях. Това ще бъде по избор на самата банка, но индексът ще бъде универсален”, изреди Румен Гечев.

Той подчерта, че банките с повече лоши кредити вдигат лихвите на добрите кредити, за да компенсират, а с промените в законодателството отделните банки няма да могат „да прехвърлят собствените си проблеми върху клиентите”.

„Вторият компонент ще бъде вече различен за отделните банки, тъй като се нарича фиксирана надбавка. Банките в по-добро състояние, с по-добър мениджмънт ще дават по-изгодни кредити с по-нисък дял на фиксирана добавка, т.е. общата лихва ще бъде по-малка”, обясни още депутатът от БСП и подчерта, че навсякъде, където се засилва пазарната конкуренция, това сваля цените на продуктите. Той обаче не се ангажира с конкретна прогноза в цифри с аргумента, че „не би било сериозно който и да е икономист да се ангажира с цифра, защото това се решава от пазара, а не от депутатите или банкерите”.

„Най-важното е, че хората ще имат информация, всеки ще може да провери промените в първия компонент на лихвата”, смята Гечев.

Като друг положителен ефект от законодателните промени, които предстои да влязат в сила, той изтъкна интереса от подготовка за включване към еврозоната след няколко години, когато България и Българската народна банка ще бъдат готови да хармонизират дейността си с директиви на Европейската централна банка.
Имаме интерес от подготовка за включване към еврозоната – тогава трябва да изпълняваме директиви на ЕЦБ, дотогава трябва да хармонизираме.

„Въвеждаме повече пазар в банковата система и я приближаваме до европейския пазар”, обобщи накрая Румен Гечев.

Следващият гост в предаването „Тази сутрин” – лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, описа идеите на БСП с метафората „дяволът чете евангелието”. „Г-н Гечев беше вицепремиер при Жан Виденов и тогава фалираха банковата система. Толкова ми беше интересен да го слушам – човекът, пряко участващ във фалирането, да говори за банки и лихви”, заяви той.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст