Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Обвинението може да проверява всеки, на когото са отпуснати пари, ако е необходимо
Прокуратурата опроверга управителя на БНБ Иван Искров - макар и непълни, кредитните досиета в банката могат да се използват в хода на разследването. Така ще стане ясно кои са „кухи", кой стои зад фирмите-кредитополучатели и съответно каква е дупката в портфейла на КТБ.
Междувременно стана ясно също, че Софийският районен съд е разрешил на прокуратурата да свали банковата тайна на всички кредитополучатели на КТБ. Така обвинението може да проверява всеки един кредит, ако се налага.
Поредното противоречие с прокуратурата е заради твърдението на управителя на БНБ от 11 юли. „Липсват, а по-вероятно е да са унищожени в дните преди квестурата, съществени части от кредитните досиета за кредитен портфейл в размер на 3,5 млрд. лв.”, обяви тогава Иван Искров.
Само за минути екип на bTV успя да провери няколко фирми с кредити, без дори да има достъп до специална информация. Дори и без част от документите следите на парите остават. Васил Величков - IT експерт, разработвал банкови информационни системи, показа как без специален достъп до информация само за няколко минути може да се провери кой и какви обезпечения стоят зад близо 1500 фирми, изтеглили кредити за над 4 млрд. лв. от КТБ, публикувани в интернет.
„Взимам най-големия кредитополучател, копирам името му, слагам го в търсачка и ми излиза досието на тази фирма - тук има данни от Търговския регистър, от НАП и НОИ. Държавата разполага с много мощен инструментариум, за много кратко време да отсее кои са тези компании, които са съмнителни и са с по-един човек, създадени току-що и да отсее кои са реално работещи компании със служители”, обясни експертът по информационни технологии Васил Величков.
„Голяма част от тези управители ще имат интерес да покажат договорите за кредит, защото в противен случай ще трябва да обясняват откъде се получават тези пари, ще носят наказателна отговорност”, обясни Васил Величков.
Така големият въпрос каква е „дупката” в КТБ и от каква подкрепа има нужда бързо ще получи отговор. Сумата според анализатори варира от 0,5 млрд. лв. до над 4 млрд. лв. В зависимост от резултата трябва да се намери и точното лекарство.
Според финансисти има вариант банката да бъде оздравена, без да се дават пари на данъкоплатците. „Тази възможност е много ясна - да бъдат поканени всички сегашни акционери да попълнят капиталовата адекватност, дали ще се съгласят е друга тема. Този вариант не е за пренебрегване и това според мен е законовият вариант”, коментира експертът Владимир Каролев.
Според информацията във финансовите среди Оманският фонд който държи 30% от КТБ, вече са търсили среща с БНБ, а вече се говори, че заради отказ фондът ще заведе дело. „Моята информация е, че те няколко пъти са искали среща. При всички случаи ще се стигне до съдебни дела. Те са наели адвокатска кантора и ще предприемат съответните действия”, обясни банкерът и бивш финансов министър Стоян Александров.
Според икономистите кризата в КТБ е политическа, затова и не знаят какво решение да очакват. От БНБ засега не коментират дали може КТБ да бъде оздравена само от акционерите и опитни финансисти, или спасението й зависи единствено от политиците, с пари на данъкоплатците.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи