1 USD
1.68985 BGN
Петрол
69.97 $/барел
Bitcoin
$107,308.0

Денят на пчелите: Медът у нас струва 15 лв., в Сърбия – 15 евро

БГ Бизнес

Застрашено ли е производството на български мед?

Българският мед, дълго време считан за символ на качество и чистота, днес е изправен пред сериозна криза. В Югозападна България все повече пчелари продават или напълно изоставят пчелините си. Причината? Нерентабилност, ниски добиви и липса на дългосрочна визия за развитие на сектора, това съобщават от БНТ.

Перспективите в последните години са все по-обезкуражаващи, според Ралица Петкова от Сдружението на пчеларите в Югозападна България. По думите ѝ, тежката зима е нанесла сериозни щети – много от пчеларите са загубили значителна част от пчелните си семейства, което ще се отрази директно на добивите през тази година.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

"Преминахме през тежка зима с изключително много загуби на пчелни семейства, което ще рефлектира и върху добивите. Колегите пчелари, които са загубили пчелните си семейства, ще трябва да се фокусират върху възстановяването на кошерите си“, отбеляза тя.

Загубите в пчелните семейства означават по-малко продукция, а с това – и по-ниски доходи в сектор, който и без това се бори за оцеляване.

В момента цената на българския мед на дребно е около 15 лева за килограм.

"В миналото цената на меда е варирала като цената на 1 кг. български мед е била на цената на едно масло.", казва Ралица Петкова. 

Пчеларите се надяват тя да се повиши до поне 18–20 лева, за да могат да покрият разходите си. За сравнение – в съседна Сърбия медът се продава за около 10 евро за килограм, което показва, че на Балканите цената расте, но не и в България. Специфичните видове мед могат да достигнат и до 15 евро за килограм в нашата съседка. 

Количеството влияе на цената. Пчелният мед в България е изключително занижена стойност.

Секторът на пчеларството в страната ни е изправен пред кръстопът. Без спешни мерки, стимули и ефективна държавна подкрепа, рискуваме да загубим не само един поминък, но и незаменима част от екосистемата.

 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Виж всички предложения от брошурата тук