1 USD
1.83594 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,468.9

Бизнесът в България по време на война и инфлация - рискове и възможности

БГ Бизнес

Несигурната икономическа среда е сред основните проблеми за развитието на бизнеса в България

Войната в Украйна, санкциите срещу Русия и цените на енергоносителите – всички тези фактори допринасят за не толкова оптимистичната прогноза на ЕК за икономиката на ЕС и еврозоната. Комисията публикува пролетната си прогноза в началото на тази седмица, от която става ясно, че основният удар за икономиката на ЕС идва от цените на енергоносителите, а несигурността по отношение на веригите на доставки дава допълнителен тласък и увеличава волатилността.

Докладът припомня, че изгледите за икономиката на Европа преди избухването на войната са били за продължителна и стабилна експанзия, но действията на Русия поставиха Общността пред нови предизвикателства в момент, в който страните се възстановяват от икономическите последици от пандемията от Covid-19, като коронавирусът остава рисков фактор. И все пак опитите на Европа, да се отдели икономически от Русия, водят до последици, които няма как да бъдат напълно определени на този етап.

Въпреки несигурността, породена първо от Covid-кризата, а сега и от войната в Украйна и въздействието й върху енергийните пазари, предвижда се брутният вътрешен продукт (БВП) на Съюза да остане на положителна територия заради повторното отваряне на икономиките след ограниченията и политическите действия в подкрепа на растежа от началото на пандемията.

Трябва да отбележим обаче, че Комисията понижи значително очакванията си за икономическия растеж на България през тази и следващата година. ЕК занижи с 2 пункта прогнозата си за ръста на БВП през 2022 г. Припомняме, че според есенната прогноза българската икономика трябваше да се разшири с 4,1% през 2022 г. Комисията повишава рязко и прогнозите за инфлацията у нас – до 11,9% през тази година и забавяне до 5% през 2023 г.    

Данните на Националния статистически институт също показват, че годишният темп на инфлация в България се ускорява към април за 14-и пореден месец, достигайки 14,4% спрямо 12,4% през март, като това е най-високото ниво на инфлация у нас от юли 2008 г.

Именно несигурната икономическа среда продължава да е сред основните проблеми за развитието на бизнеса в България. Затова и работодателските организации настояват за прогнозируемост на доставките и цените на суровините, например, което ще има положителен ефект както върху бизнеса, така и върху домакинствата.

Рефлексите на бизнеса в условия на криза

Колкото по-неочаквана и мащабна е кризата, толкова по-малко са възможностите за маневриране на работодателите, а също и на държавата, дори тя да има намерения да подкрепи бизнеса със съответни мерки и политики, отчитат от Асоциацията на инсутриалния капитал в България (АИКБ). Различни са и методите в условията на суровинни кризи, в каквато е страната ни през последните седмици. Има компании, които работят с природен газ, но имат и алтернативни решения. Те може да не са оптимални, но позволяват на предприятието да продължи дейността си. Има и такива компании, които няма как да си осигурят алтернативни доставки. Ето защо работодателите настояват пред държавата, че трябва да има политики, насочени към диверсификация на суровинните потоци и особено на енергоносителите, а също и диверсификация на източниците на доставка и маршрутите.

Възможности за трансформация и реорганизация на дейността

Работодателите отбелязват, че е от първостепенно значение за бизнеса да определи реалната необходимост от подобен преход. Има сектори, в които дигитализацията и изкуственият интелект трябва да бъдат внедрени и забавянето на тази трансформация прави съответните компании в отрасъла по-малко конкурентноспособни. Има обаче дейности, в които дигиталната трансформация не е приоритетна на този етап. Не бива да забравяме също, че промените в която и да е компания изискват наличие на определени ресурси – финансови, технологични, но и човешки. За българската икономика е важно и да не се отдалечава от останалите европейски икономики, когато реализира промени, особено, ако те се случват във време на преходи, на които сме свидетели сега.

Как трябва да се подготвя една нова компания за българския пазар?

Всяка една компания трябва да бъде подготвена, както да работи, така и да учи, което е универсално за всеки бизнес, без значение на кой пазар оперира, отбелязва Добромир Иванов, председател на Българската стартъп асоциация. Положително за бизнес средата у нас е изграждането на т.нар. екосистема, създаването на организации, инкубатори и акселератори, които помагат на предприемача от самото начало да започне дейността си, дори и в условия на криза. Все повече са компаниите, които насочват бизнеса си навън и се позиционират успешно на международните пазари. А тези, които стартират на българския пазар, продължават да се сблъскват с трудности в лицето на местното законодателство и институциите – проблеми, които съществуваха още преди началото на пандемията и войната. От BESCO са категорични, че е крайно време услугите, които държавната и местната администрации предоставят, да бъдат дигитализирани. И все пак, добрите компании успяват да се справят и да оцелеят и в несигурна среда. Ако бизнесът е създаден и организиран по правилния начин и решава проблеми, съществени за клиентите, развитието му ще продължи. Освен това несигурността може да създаде и възможности за стартиращите компании, като Covid-кризата даде тласък на такива, които успяха да се адаптират сравнително бързо към глобалните промени.

Прогнози и очаквания за бизнеса

Представителите на бизнеса не се ангажират с икономически прогнози. Ситуацията е изключително динамична и продължава да бъде неблагоприятна. Редица компании са изправени пред предизвикателството да продължат своята дейност и не всички имат възможност да я реорганизират. Затова и работодателите настояват за предвидимост като фактор, който би помогнал на предприятията да работят по-спокойно. Преодоляването на последиците от инфлацията е от изключително значение, а работодателите са категорични, че решенията на управляващите са се забавили. Коалиционният съвет вече прие пакет от мерки и за бизнеса остава на преден план диалогът с управляващите в посока оздравяване на икономиката. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии