
6 луксозни часовника, които не са Rolex
Ако искате луксозен часовник на достъпна цена, ето някои предложения
Много от хората пестят от отопление, но това може да е опасно
Тъй като светът е в плен на глобална енергийна криза, стотици милиони хора сега са изправени пред предизвикателството да отопляват дома си. Последствията от трайното пребиваване в студен дом могат да бъдат широкообхватни и дълготрайни, пише BBC.
Приблизително 36 милиона души в Европа не са били в състояние да поддържат домовете си достатъчно топли през 2020 г. В САЩ 16% от населението изпитва енергийна бедност, включително 5,2 милиона домакинства, считани, че са били над федералната линия на бедността. А в Китай се смята, че 24-27% от хората на средна възраст и по-възрастните живеят в енергийна бедност.
С нестабилния енергиен пазар, с нестабилните цени на тока и на газа, особено в Европа, ситуацията може да стане още по-лоша.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) предупреди, че светът е в разгара на първата си наистина „глобална енергийна криза“ – до голяма степен предизвикана от инвазията на Русия в Украйна. Много милиони хора вероятно ще бъдат засегнати, но най-голямата тежест ще падне върху най-бедните и най-уязвимите.
Последиците за здравето от всичко това не са тривиални. Научните изследвания показват, че студените домове са вредни за обитателите им, а понякога дори и смъртоносни. Съществува по-висок риск от инсулт, респираторна инфекция и падане или други наранявания поради намалената сила и сръчност на хората при ниски температури. Студените домове могат да имат както краткосрочни, така и дългосрочни последици за здравето.
Хората, които имат рак, артрит или определени увреждания, могат да бъдат особено чувствителни към студа.
Ако държите книга или телефон дълго време с студено помещение, ще започнат болки в ръцете, които ще се разпространяват нагоре, казват експерти.
Освен преките ефекти на ниските температури, други фактори на околната среда в студените домове могат да повлияят на здравето на хората като влагата и мухълът, които са по-често срещани в лошо отопляваните къщи.
Спорите, отделяни от плесенните гъбички, дразнят белите дробове на хората и могат да влошат състояния като астма. Проучване показва, че животът във влажни и мухлясали условия за дълги периоди е значително свързан с намаляване на белодробната функция. Децата, живеещи във влажни, мухлясали къщи, имат повишен риск от респираторни инфекции.
През 2020-21 г. в Англия са регистрирани 63 000 смъртни случая през зимата, 10% от които се смятат за пряко свързани с енергийната бедност.
Всички тези данни са причина правителствата да се борят с енергийната бедност.
Ако искате луксозен часовник на достъпна цена, ето някои предложения
Как вулканите могат да станат източник на устойчиво строителство
Вече са създадени такива сайтове, насочени към потребители на криптовалути