1 USD
1.83233 BGN
Петрол
Bitcoin
$67,420.5

Служебното правителство одобри проекта за държавния бюджет за 2023 година

Служебното правителство одобри проекта за държавния бюджет за 2023 година

Основна цел на държавата ще е ограничаване на дефицита

Служебният кабинет одобри законопроекта за държавния бюджет на България за 2023 година и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза (АСБП) за периода 2023-2025 година, която представлява мотивите към законопроекта. Решението е взето на днешното извънредно правителствено заседание, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. 

Разчетите показват, че при отразяване на фискалните ефекти от влезли в сила нормативни актове, предопределящи приходите и разходите, целогодишният ефект за 2023 г. предполага значително влошаване на бюджетното салдо, което по консолидираната фискална програма (КФП) достига 6,4% от брутния вътрешен продукт (БВП), а на сектор „Държавно управление” - 6,1% от БВП. За 2024 и 2025 г. дефицитът по КФП е съответно 5,2% от БВП и 4,6% от БВП, а за сектор „Държавно управление” е съответно 4,7% от БВП и 4,9% от БВП. При запазване на действащото законодателство приходите по КФП за 2023 г., спрямо актуализираната програма за 2022 г., бележат номинален ръст от 6,1 млрд. лв., а разходите бележат ръст от 11,8 млрд. лв., което води до допълнително влошаване на дефицита с 5,6 млрд. лв., се посочва в съобщението 

Това е резултат от политически решения и приети законодателни промени от 44-о, 46-о, 47-о и 48-о Народни събрания, свързани с промени в данъчното законодателство. Те бяха свързани с въвеждане на данъчни облекчения и на намалени данъчни ставки с отрицателно отражение върху бюджетните приходи, увеличение на разходи с постоянен характер, като например пенсии, социални разходи и възнаграждения, както и нереализирани европейски и национални инвестиционни програми, припомнят от правителството. 

С цел дефицитът да бъде в рамките на фискалните ограничения по националното и европейското законодателство, служебното правителство подготви приходни и разходни мерки със съответните ефекти и предложения за законодателни промени за постигане на бюджетно салдо с дефицит до 3%, в рамките на критериите на Пакта за стабилност и растеж. В резултат на получен ясен политически сигнал, че приходните мерки няма да бъдат подкрепени, правителството предлага бюджет при действащо законодателство, без отразяване на подготвените мерки, посочват от пресслужбата на кабинета. Поради това разчетите по АСБП за периода 2023- 2025 г. са разработени при запазване на действащото законодателство, въз основа на пролетната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите (МФ) за развитието на националната икономика и на предварителните данни за отчета на бюджета за 2022 г. , се отбелязва в съобщението.

Макроикономическата прогноза на МФ за прогнозния период предвижда през 2023 г. забавяне на растежа на БВП до 1,8%, като то ще бъде по линия на потреблението, износа и изменението на запасите. През 2024 г. растежът на БВП ще се ускори до 3,3%. 

 

През периода 2023-2025 г. данъчната политика ще е ориентирана към запазване на основните приоритети, свързани с подобряване на събираемостта на приходите, предотвратяването на възможности за укриване и невнасяне на данъци и осигуровки и намаляване на административната тежест и разходите за бизнеса и гражданите. 

В законопроекта за държавния бюджет за 2023 г. е определен 50% дивидент за държавата от държавните дружества и предприятия за 2023 г. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии