
Те работят, докато вие все още спите: 4 истории на хората зад "Тази сутрин" (ВИДЕО)
Заради връщането на часовника с час напред, решихме да зададем няколко въпроса на онези, които стават най-рано
Причината е увеличеният за първи път от 7 години основен лихвен процент на БНБ
Законната лихва за просрочени парични задължения на граждани, фирми и организации от 1 януари 2023 г. е 11,42 на сто на година, обявиха от Националната агенция по приходите, цитирани от БТА.
У нас лихвата за просрочие се регламентира от Закона за задълженията и договорите и Постановление на Министерски съвет № 426 от 18 Декември 2014 г.
В тях е записано, че т.нар. наказателна лихва, която се прилага към всички публични задължения (данъци, осигуровки, такси и др.), се формира два пъти в годината - на 1 януари и 1 юли, като към базовия процент, който е 10 на сто, се добави размерът на основния лихвен процент, определян от Българската народна банка. Тъй като през януари той е в размер на 1,42 на сто, законната лихва за просрочени парични задължения, която се прилага често и в договри между граждани и фирми, достига 11,42 на сто на година.
За последно основният лихвен процент (ОЛП) бе различен от нула през януари в началото на 2016 г., но тогава неговият размер бе 0,01 на сто, което правеше законната лихва за просрочие 10,01 на сто.
Причината за увеличаване на ОЛП пък е ръстът на лихвените проценти на междубанковия пазар у нас, вследствие на увеличените водещи лихви на Европейската централна банка.
Заради връщането на часовника с час напред, решихме да зададем няколко въпроса на онези, които стават най-рано
Право на еднократната помощ имат децата до четвърти клас, както и в осми клас
Програмата отново е отворена, вижте кой може да кандидатсва