
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Безопасно ли е да смените гумите сами?
С настъпването на зимния сезон, правилната подготовка на автомобила е от изключителна важност. Една от първите и най-важни стъпки е смяната на летните гуми със зимни. Макар че много шофьори предпочитат да се доверят на професионалисти, монтирането на зимни гуми може да бъде изпълнено и самостоятелно. Ето няколко съвета и стъпки, които трябва да следвате, за да извършите това безопасно и ефективно, по данни на kvdcars:
Изберете добро място за смяна на гуми
Най-доброто място за смяна на гуми е равна повърхност. Ако имате достъп до някакво място за паркиране без наклон, това е за предпочитане. От съображения за безопасност можете да използвате палетни блокове, така че да минимизирате риска от движение на автомобила. И не забравяйте да дръпнете ръчната спирачка!
Какви инструменти е добре да имате при смяна на гуми?
Инструментите, които трябва да имате у дома, когато сами сменяте гуми, са блокове за палети, здрав крик, напречна джанта и динамометричен ключ. Избягвайте да поставяте болтовете директно на земята, тогава чакълът и мръсотията лесно ще полепнат по тях. Трябва да смажете резбата на болта на колелото с алуминиева или медна паста. Тогава ще бъде по-лесно да разхлабите болта, когато дойде време за смяна на летните гуми. Не забравяйте да затегнете отново болтовете на колелото след 5-10 мили, за да намалите риска колелото да се разхлаби.
Стъпка по стъпка как да смените гумите сами
1. Дръпнете ръчната спирачка
2 . Разхлабете болтовете на колелата
- Разхлабете половин оборот, когато колата все още е на земята
3. Повдигнете колата
4. Използвайте палетни блокове, предназначени за теглото на автомобила
5. Разхлабете колелата
- Сега развийте напълно болтовете на колелата
6. Добра позиция за проверка на спирачните накладки
- Не пропускайте да направите своя собствена проверка!
7. Смажете болтовете на колелата, преди да ги завиете отново
- Затегнете болтовете на кръст, т.е. един по един по диагонал
8. Отстранете палетните блокове и спуснете колата
9. Проверете болтовете на колелата с динамометричен ключ
10. Проверете налягането в гумите
Дълбочина на протектора на гумата - какво значение има?
Ако гумите ви имат различна дълбочина на протектора, поставете тези с най-голяма дълбочина отзад. Това е, за да се намали рискът от поднасяне при спиране в завои. За летните гуми е законово изискване автомобилът да има дълбочина на гумата най-малко 1,6 mm, но се препоръчва минимална дълбочина на гумата от 3 mm на мокри пътища. За зимните гуми 3 милиметра дълбочина на гумата е минимум според закона.
Внимавайте за ниско налягане в гумите
Можете да проверите дали гумите имат правилното въздушно налягане при следващото зареждане. Подходящото въздушно налягане варира между различните автомобили, но обикновено е някъде около 2,5 бара (250 kpa) за нормален лек автомобил. За да видите какво се препоръчва за вашия конкретен автомобил, можете да потърсите маркировка на капачката на резервоара или на вратата на шофьора. Имайте предвид, че студът може да повлияе на атмосферното налягане. Ако гумата има налягане от 2 бара при 20 градуса, тогава налягането се показва при 1,8 бара, ако е при нула градуса.
Ако се случи инцидент
Дори ако следвате всички съвети и съвети, които са на разположение относно смяната на зимни гуми, разбира се, инцидентът все още може да се случи. Може би ви дразнят у дома на паркинга или нещо неочаквано се случва на пътя, което води до спукани гуми. В такъв случай може да се чувствате по-безопасно, ако имате застраховка за гуми.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините