Шанс за България в Шенген: Какви са ползите?
На 12 декември се очаква да има решение за влизането на България и по суша
Диетолог дава ценни съвети за това как да се предпазим от бактерии
Плодовете и зеленчуците са съществена част от най-здравословните диети, но е важно да знаете, че суровите продукти могат да ви изложат на вредни микроби.
Консумирането на замърсени плодове и зеленчуци може да увеличи риска от развитие на болести, причинени от храни, според Администрацията по храните и лекарствата и през последните няколко години е имало опасни огнища на заразени марули, спанак, домати и пъпеш.
Списъкът с потенциално вредни пестициди, използвани за запазване на продукцията, предизвика толкова голямо безпокойство, че има годишна класация на продуктите с най-много пестициди, наречена „Мръсната дузина“.
„Само помислете за пътуването, което плодовете и зеленчуците предприемат от фермата, до камиона, до магазина за хранителни стоки, до ръцете на други хора, които може да са ги докоснали и проверили за зрялост, и след това отиват във вашата количка.“, казва Кариса Галоуей, диетолог и главен консултант по протеиново хранене и личен треньор.
„Но също така помислете за различните микроби и патогени, които влизат в контакт с тях, както и само за средата, в която са отгледани. Искаме да сме сигурни, че ще премахнем всичко това, така че да поглъщаме всички чудесни хранителни качества, а не нещо друго.
За да се предпазите от ядене на замърсени плодове и зеленчуци, FDA силно ви препоръчва да почистите продуктите си, преди да ги ядете.
Но какво включва правилното почистване на вашите плодове и зеленчуци? Ето какво предлагат експерти, включително Галоуей.
3 лесни стъпки за почистване на вашите плодове и зеленчуци
Преди и след почистване на вашата продукция винаги трябва да измивате старателно ръцете си и да почиствате подготвителните материали, които ще използвате, включително дъски за рязане и прибори, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията.
След като сте готови да започнете процеса на почистване на вашите плодове и зеленчуци, Galloway ви насърчава да следвате следните стъпки:
Дръжте продукта в мивката под студена вода
Използвайте чиста хартиена кърпа, за да отстраните всички песъчинки и мръсотия от продукта. Можете също да използвате чиста четка, която използвате само за почистване на продуктите за тази стъпка.
Подсушете продукта с хартиена кърпа, ако не планирате да го изядете веднага, за да запазите зрелостта му. За листни зеленчуци използването на центрофуга за салата за процеса на сушене също може да бъде полезно.
Някои допълнителни стъпки са изрязване на всички натъртени или повредени части от продукта и премахване на натъртени или скъсани листа от главите на марулята или зелето, тъй като е вероятно да имат повече микроби или мръсотия по тях.
Докато някои продукти могат да се мият дни преди употреба, имайте предвид, че някои плодове и зеленчуци като малини и домати трябва да се измиват точно преди консумация, за да не се развалят по-бързо, добавя Галоуей.
Просто измийте плодовете и зеленчуците със студена вода
„Има и други варианти и теории, но наистина най-добрият вариант е просто измиване на продукта под студена вода“, казва Галоуей.
Макар че често може да чуете за използването на перилен препарат, сапун или търговски препарати за продукти, агенцията не ги препоръчва за почистване на плодове и зеленчуци. Използването на сода за хляб или оцет за почистване на продукти също стана популярно, но не е необходимо, според експерти.
„Когато погледнете изследването, когато хората използват сода за хляб, това наистина намалява бактериите малко повече“, казва Галоуейс. Но както содата за хляб, така и оцетът могат потенциално да повлияят на целостта на продукта, като го накарат да се развали по-бързо или да има различен вкус, отбелязва тя.
На 12 декември се очаква да има решение за влизането на България и по суша
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно
Тези градове са отлични в насърчаването на положителен баланс между работа и личен живот