Без такси за бусове на туроператори на летище София тази зима
Решението ще важи до края на зимния период
Някои компании разглеждат отделно риска от наводнение, възникнало от преливане на реки, язовири, морски вълни
Наводненията са едни от най-честите природни бедствия у нас и почти всяка година нанасят големи щети и вземат жертви. Началото на септември често поднася изненада на туристите и бизнесите на морето, защото този период често започва с бързи застудявания и по традиция е един от най-рисковите периоди за този тип бедствия, с наближаващата есен.
Въпреки това, обаче, застрахованите срещу този риск имоти все още много малко, макар че цената на застраховката никак не е висока. Ако най-после сте решили да се застраховате или обмисляте подобна стъпка, сте се насочили в правилна посока. Ето някои особености на застраховка срещу наводнение.
Видове наводнение
Рискът Наводнение е част от основното покритие на повечето имуществени застраховки на пазара. Това покритие най-общо включва рисковете Пожар и природни бедствия. Под природни бедствия се разбират буря, градушка, проливен дъжд, както и последиците от тях като паднали дървета и наводнение. Така това основно покритие ви осигурява защита от голяма част от наводненията, които се случват в България. Заедно с наводненията, в основното покритие на застрахователите се включват и редица други рискове.
Важно е да се уточни обаче, че основното покритие не защитава от всички видове наводнения, или поне не в общия случай. Застрахователите разделят риска от наводнение на различни подвидове. Единият е горепосоченият – наводнение вследствие на порой, буря, градушка и подобни бедствия. Някои компании обаче разглеждат отделно риска от наводнение, възникнало от преливане на реки, язовири, морски вълни.
Застраховането му може да се доплаща допълнително, въпреки че обикновено завишението в премията е символично. Трети тип е наводнението, причинено от спукване на водопровод или друга ВиК авария, или пък наводнението от съседи. Политиката на застрахователите по отношение на този вид наводнение също е различна. Някои го предлагат като допълнителен, избираем риск, който се доплаща, а други го включват в основното покритие.
Ако живея в рисков район?
Ако живеете в близост до река, язовир, море или друг воден басейн, вие се намирате в район с повишен риск и застраховката срещу преливане на водни басейни или морски вълни може да ви излезе малко по-скъпа.
Оскъпяването отново зависи от политиката на различните застрахователни компании. То може да е от 2 до 40 лв, а в редки случаи и повече. Цената зависи много от това какъв тип постройка застраховате, в каква близост се намира до водния басейн, за колко опасен се счита самият воден басейн, каква е историята на бедствията в района и на щетите по имота в последните години и т.н. В много редки случаи, ако застрахователите сметнат имота ви за твърде рисков, те може и да откажат да го застраховат или да ви предложат неразумно висока цена. Вероятността това да стане обаче е малка. Една компания може да откаже да го застрахова, но друга да се съгласи, казва "Инстрейд".
Колко струва застраховка срещу наводнение?
В повечето случаи наводнението се застрахова като част от основното покритие срещу пожар и природни бедствия, което обикновено струва около 0,1 до 0,15 % от застрахователната сума.
Така ако искате да застраховате имота си за 100 000 лв, застраховката ще ви струва 100 – 150 лв на година. Разбира се, ако имотът ви е по-евтин, цената ще падне пропорционално.
Решението ще важи до края на зимния период
Едва 27% от служителите търсят възможност да развиват и придобиват нови умения
LVMH става глобален партньор на състезанията