1 USD
1.88841 BGN
Петрол
76.82 $/барел
Bitcoin
$106,086.0

Депутатите отхвърлиха промяна в закона за БНБ, важна за влизането в еврозоната

БГ Бизнес

Управителят или подуправителите могат да се върнат в банката след като са били премиери

На първо четене бяха отхвърлени промени в Закона за БНБ, според които, ако управителят или подуправителите, се съгласят да бъдат назначени на поста служебен министър-председател според поправките в Конституцията от края на 2023 г., той подава оставка от заеманата от него позиция в БНБ.

В момента законът дава възможност въпросните висши банкери да се върнат обратно в БНБ, ако са били премиери. Според ЕЦБ и ЕК това е съществено нарушение на европейския принцип за независимост на централната банка и може да се окаже спънка в процеса на кандидатстване на България за еврозоната. 

Как гласуваха депутатите?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

"За“ предложението на служебния кабинет на Димитър Главчев бяха 33 народни представители – само от политическата група ПП-ДБ. Против промените гласуваха 93 депутати - "Възраждане“, "ДПС-Ново начало“, "БСП-Обединена левица“, "Морал, единство, чест“ и един депутат от ГЕРБ-СДС. Въздържаха се 101 народни представители – ГЕРБ-СДС, ПГ "Демокрация, права и свободи“-ДПС и "Има такъв народ“, казва БТА. 

Какво казват депутатите за отхвърлянето на предложението?

Мартин Димитров от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) подчерта, че Централните банки в целия ЕС трябва да бъдат независими т.е. изпълнителната власт да няма никакви механизми за намеса. Законопроектът казва, че ако управител или подуправител се съгласи да стане служебен премиер, трябва да подаде оставка - това е механизъм, който гарантира независимостта на централната банка, обясни той. Затова е интересно тези колеги в бюджетна комисия, които не подкрепиха законопроекта, да кажат защо не го направиха, поиска той. Ако не дадете аргументи, ще бъде странно, всяко съмнение за независимостта на българската централна банка може да бъде лош атестат за финансовата система у нас и не бива да бъде допускано, предупреди Димитров.

Според Виктор Папазов от "Възраждане“ независимостта на БНБ е фетиш, който не бива да бъде подсилван. Ако това е Българска народна банка, тя трябва да провежда политика в полза на обществото и икономиката, подчерта той. В момента не може да се справи с кредитната експанзия на търговските банки, имотният балон се надува и, когато се спука, ние ще трябва да спасяваме някакви хора, които сега жънат огромни печалби, посочи депутатът.

Хасан Адемов от ПГ “Демокрация, права и свободи“-ДПС отбеляза, че тезите в този законопроект са уредени в Договора за функционирането на ЕС, в който е гарантирана независимостта на Централните банки на страните от Съюза.

В началото на дискусията Димо Дренчев  потвърди, че неговата политическа сила - "Възраждане",  е срещу въвеждането на еврото у нас, както и ще гласува против промените в Закона за БНБ, с които практически се дава възможност на управителя и подуправителите на БНБ да не заемат поста на служебен министър-председател, а БНБ става напълно независима от това, което се случва в България. Ако текстовете бъдат приети, смятат от "Възраждане“,  БНБ ще се подчинява само и единствено на Кристин Лагард( бел. на автора – председател на ЕЦБ). Ето защо Дренчев коментира, че  Българската народна банка вече може да се нарича Българска наднационална банка. 

Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) обясни, че законопроектът се отнася единствено до това какво се случва, ако управител или подуправител бъде избран за служебен министър-председател, дали трябва да си подаде оставката или не. Той призова Наталия Киселова да не позволява на "Възраждане“ да превърнат дебата по този законопроект в дебат "за“ и "против“ еврото.

Според Йордан Цонев („ДПС-Ново начало“) този законопроект е излишен. Тези конституционни изисквания, които определят кой може да бъде избиран за служебен премиер, все още са в сила, отбеляза той. Цонев посочи, че материята е уредена още миналата година с друг законопроект, в който се казва какво се случва с тези лица, които приемат да изпълнят функцията на министър-председател. Той коментира, че не вижда с какво независимостта на институцията ще бъде накърнена, ако едно от лицата, било то от Сметната палата или от БНБ, приеме да изпълнява длъжността служебен министър-председател за четири и пет месеца. Ех lege да му отнемаме правото  намирам за напълно излишно и за лош вкус, най-малкото лош законодателен вкус, смята Цонев.  

По време на дебата спорът излизаше от строгите рамки на темата.

Лидерът на "Възраждане“ Костадин Костадинов обвини БСП, че са "подлоги“ и на ГЕРБ, и на Пеевски по съвместителство. Вашите избиратели няма да ви простят предателството да участвате в това управление, за тях "Възраждане“ е алтернативата и все повече идват при нас, изтъкна той. Вие сте не само предатели, а и страхливци, коментира Костадинов.

Явор Божанков от "Продължаваме промяната-Демократична България“ обяви, че "Възраждане“ не са европейци, те са отхвърлени европейци. Лъжа е, че нашите спестявания ще се обезценят, подчерта той. И добави, че влоговете в разплащателни сметки ще се конвертират автоматично и за това няма да се плаща, банките нямат право да променят фиксираните лихви по кредити  – потребителите за защитени. "Възраждане“ имат огромен страх, че "мръсните пари от Изток“, ще трябва да излязат на светло, коментира Божанков. 

Александър Иванов от ГЕРБ-СДС посочи, че и в закона за приемането на еврото е записано и одобрено влизането на България в еврозоната да стане по фиксирания курс, затова нямат основание за страховете на „Възраждане“. Колегата му Лъчезар Иванов от ГЕРБ-СДС настоя председателят на НС да спре „този грозен език на хуленето“. Ние сме лицето и даваме модела на обществото, когато излезем оттук, искаме да има разбирателство, обясни той.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст