Ако телефонът ви започва да издава силни звуци и вибрации, няма място за тревога. Компонентите на системата BG-ALERT ще бъдат проверени с две тестови съобщения през тази година. Това съобщава главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, цитирано от БТА.
Кога ще бъде тестването?
Снимка:
БГНЕС
Първото от тях е планирано за 1 април, а второто за 1 октомври – в периода от 11:00 до 11:30 часа. Тестовете няма да проверяват дали мобилните устройства на гражданите могат да получават Cell Broadcast съобщения. Целта на предупреждението на населението е да предоставя навременна и съществена информация на хората в риск и на отговорните институции, така че да вземат решение и предприемат действия в случай на извънредна ситуация.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Видове съобщения
Гражданите, които желаят да получават тестови съобщения, трябва да се уверят, че тестовият канал на устройството им е активиран. При провеждане на тестовете ще се използват предвидените за целта съобщения. Известията от BG-ALERT са стандартизирани и са общо 5 типа. С най-висок приоритет са „Внимание опасност!“, за които няма възможност за изключване от потребителите. Следващите типове са известията за „Сериозни опасности“, „Информация“, „Човек в неизвестност“ и „Тестови съобщения“, получаването на които може да бъде управлявано чрез настройките в мобилните устройства.
Събщенията се различават по заглавието на „прозореца“ със съдържащото се съобщение: BG-ALERT. При по-стари устройства с операционна система Android (преди версия 11), без възможност да бъдат актуализирани, няма как да бъдат синхронизирани менютата и в заглавията на „прозореца“ със съдържащото се съобщение. Това е причината за получаване на съобщения със заглавие на „прозореца“: „Сигнал от президента“.
При първоначалния тест на системата през ноември 2023 г. е използвано съобщение с най-висок приоритет, за да се достигне до максимален брой устройства и населението да придобие представа за поведението на устройството при получаване на Cell Broadcast съобщения. Всички тестове след ноември 2023 г. се провеждат и ще продължат да се провеждат с предвидените за целта съобщения на тестовия канал. Гражданите, които желаят да получават тестови съобщения, трябва да се уверят, че тестовият канал на устройството им е активиран.
Системата BG-ALERT използва технологията Cell Broadcast. Софтуерните и хардуерни компоненти на системата се изграждат, развиват и поддържат от ГДПБЗН-МВР. Мобилните оператори предоставят и поддържат инфраструктура за разпространение на Cell Broadcast съобщения от системата BG-ALERT до устройствата на потребителите. Гражданите могат да получават известия от системата на различни марки и модели устройства, с редица операционни системи и версии. ГДПБЗН е в контакт с производителите на най-масовите операционни системи, за да се уеднаквят изгледите на менютата и поведението на устройствата. Промени в устройствата могат да се случат само и единствено чрез актуализации на операционните системи.
Сред предимствата на системата Cell Broadcast Service е бързината на разпространение. В рамките на няколко минути може да бъде разпространено съобщение на територията на цялата страна. Важно е мобилното устройство да е в район, където има покритие на използвания мобилен оператор и същевременно да има активно разпространение на Cell Broadcast съобщение. Важни са и персоналните потребителски настройки на устройството.
Четвъртото издание на културното събитие ще предложи 3-километров пешеходен маршрут. По повод 25-годишнината на bTV, видеомапинг шоу ще освети фасадата на красива сграда в центъра на София.