Българските плодове и зеленчуци са под 1% на пазара на дребно

 

Производители предупреждават за фалити в бранша

 

Ново поскъпване на плодовете и зеленчуците, както и по-малко българска продукция на пазара очакват зеленчукопроизводители. Причината - резкия скок на цената на водата за напояване през тази година.

Повишението на цената на поливната вода е различно в отделните региони в страната, но в Североизточна България то е най-осезаемо и достига до 300%. Това коментира за БНР  Георги Василев, организационен секретар на Асоциация "Български пипер". Той очаква плодовете и зеленчуците да поскъпнат с поне 20%, а българската продукция на пазара да намалее.

Снимка: iStock

"Това ще доведе до неконкурентоспособност на българската продукция, която така или иначе е 5-6 пъти по-малко", коментира Василев и допълни, че от 15-20% дял на пазара, плодовете и зеленчуците може да спаднат до 10%.

 

"Преди около 20 дни плодовете и зеленчуците, които се продаваха на дребно бяха около 0.5%. Всичко останало е внос", каза още Василев. Именно вносът влияе и на цените на дребно, които са високи.

"Българските производители по никакъв начин не влияят на цените на дребно", категоричен беше Георги Василев.

Според Василев, България внася продукция от над 150 държави, но вносът е предимно от съседни държави, които обаче са извън ЕС – Турция, Сърбия, Македония, а отскоро има тенденции да се внасят и от Албания и Косово. 

Снимка: iStock

Той прогнозира, че площите с плодове и зеленчуци ще продължат да намаляват - тенденция, която според него е започнала преди повече от 30 години.

"Няма сила и организация, която може да спре този тренд", коментира още Василев. Според него, държавата също няма какво да направи в случая.

Георги Колев, зеленчукопроизводител с оранжерии в района на Каварна се опасява, че поскъпването на водата за напояване ще доведе и до фалити в сектора.

Той очаква цените да останат високи в следващите два-три месеца, но побърза и да успокои потребителите, че през летните месеци ще има достатъчно българска продукция на пазара, която ще нормализира и цените.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст