Затворнически килии? Морга? Мистериите, които се крият на всеки круизен кораб

Пет неочаквани характеристики на корабите, някои от които се надяваме, че няма да откриете сами

 

Круизните кораби имат скрити функции, за които много пътници, особено тези, които пътуват за първи път, не знаят. Някои кораби са големи колкото малки градове и макар че е лесно да посетите безкрайният брой удобства - аквапаркове, салони за татуировки, множество ресторанти - има и цяла екосистема, често под пътническите палуби, която е обвита в мистерия, казва New York Times

Ето пет неща за круизните кораби, които може би не знаете:

Снимка: https://www.youtube.com/watch?v=42ibQyhdiA0
Имат морга...

Круизните кораби превозват милиони пътници всяка година и не е необичайно да има смъртни случаи на борда. Повечето кораби трябва да имат морга и допълнителни чували за трупове в случай на спешност.

Моргата, обикновено малка хладилна стая от неръждаема стомана на най-долната палуба на кораба, побира между 2 и 10 тела, в зависимост от размера на кораба. Когато пътник или член на екипажа умре, длъжностни лица на кораба уведомяват властите на брега, а медицински екип мести тялото в моргата, където е задържано, докато се намери начин за оставянето му на брега. В повечето случаи тялото се оставя на следващото пристанище, но понякога остане на борда до края на пътуването.

Снимка: Royal Caribbean

 

... и затвор

На круизните кораби няма полицейски служители, но повечето кораби имат малки затвори, известни като бриг, и непокорните пътници могат да се окажат заключени, ако екипът по сигурността на кораба установи, че са нарушили кодекса за поведение.

Затворът, обикновено стая с легло и санитарен възел, няма железни решетки като традиционната затворническа килия. Използва се за задържане на гости, които извършват сериозни престъпления като нападение или притежание на незаконни вещества. Пияните пътници могат да бъдат поставени под „арест в каютата“, което означава, че не могат да напуснат каютата си без охранителен ескорт.

В зависимост от обстоятелствата, повечето пътници, поставени в ареста, ще останат там, докато не бъдат предадени на служителите на реда на брега.

Много кораби нямат палуба 13

Много круизни кораби нямат палуба 13 поради широко разпространеното суеверие в западната култура, че числото носи нещастие. Корабите с палуба 13 обикновено я използват за обществени зони, а не за каюти.

Някои кораби, като корабите от клас Quantum на Royal Caribbean, имат палуба 13, тъй като се използват главно на пазара на компанията в Азия, където числото не се смята за фатално. Корабите на MSC също имат палуба 13, но не и палуба 17, тъй като основателят на круизната линия е италианец и 17 се счита за фатално число в Италия.

 

Скрити басейни и съоръжения за екипажа

Големите круизни кораби имат повече от 1000 души екипаж и докато те прекарват по-голямата част от времето си в обслужване на пътниците, има няколко зони на долните палуби, предназначени за тяхната почивка.

Съоръженията варират от кораб до кораб, но обикновено има малки басейни на носа на кораба само за членове на екипажа, както и ресторанти, барове и зони за отдих като зали за игри и фитнес.

Icon of the Seas на Royal Caribbean, най-големият круизен кораб в света, има цял „квартал“, за неговите 2300 души екипаж, с клуб, масажни столове и виртуални балкони – големи екрани, които показват гледки в реално време отвън.

Повечето кораби организират срещи на Анонимните алкохолици

С ол инклузив пакети напитки и безброй барове, круизните кораби могат да бъдат трудна среда за гостите в процес на възстановяване след зависимост. Много круизни компании предлагат ежедневни срещи на Анонимни алкохолици, които обикновено са планирани в календара като „Приятели на Бил У.“, препратка към Уилям Уилсън, който е съосновател на програмата Анонимни алкохолици през 1935 г.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст