В каква валута ще са промоциите в магазина, когато приемем еврото и как ще се връща ресто?
Кога левът ще престане да бъде средство за плащане?
Технологията за безжични мрежи е триумф на индустриалното сътрудничество
На 15 септември , Wi-Fi технологията, която промени живота ни, навърши 25 години. Днес не можем да си представим ден без безжичен интернет. Той ни свързва с близките ни, предоставя достъп до информация и услуги от всяка точка на света. Историята на безжичния интернет започва в края на 90-те.
Раждането на Wi-Fi
Известната актриса и изобретател на непълен работен ден Хеди Лемар е пионер в технологията, която един ден ще бъде в основата на днешните Wi-Fi, GPS и Bluetooth комуникационни системи. Винаги любопитна, тя се е опитвала да направи машините по-добри. Ранните изобретения на Лемар са надграждане на прожектори и разработване на таблетка, която се разтваря във вода, за да направи сода, подобна на Coca-Cola. Най-голямото й изобретение обаче идва по времето, когато Америка влиза във Втората световна война. Заинтересован от подпомагането на военните усилия, Лемар иска да развие военна технология.
Технологията включва „скачане на честотата“ сред радиовълните, като тези, използвани в микровълните по онова време, като и предавателят, и приемникът прескачаха към нови честоти, позволявайки на торпедата да намират набелязаните цели с по-голяма точност.
Тя получава патент през 1942 г., въпреки че в крайна сметка не е приложен от флота по това време. Едва през 1997 г. Лемар и нейният сътрудник са признати от обществеността за техния принос към тази нова технология, тъй като ISM Band (създадена за изключително използване на промишлени, научни и медицински радиочестоти) се използва широко, което сега знаем, че е честотата от 2,4 GHz.
Възходът на Wi-Fi
През 1997 г. група от инженери и компании обединяват сили, за да създадат първия стандарт за безжичен интернет – IEEE 802.11. Тогава идеята за безжична свързаност изглеждала футуристична. Базовите скорости били далеч от това, което познаваме днес – 2 Mbps (мегабита в секунда), но за онова време това било революционно. Вик Хейс, често наричан „бащата на Wi-Fi“, оглавява международен комитет, който включва стотици инженери от повече от 100 конкуриращи се компании. За създаването на стандарта е необходимо почти десетилетие и много работа.
Скоро след това, през 1999 г., Wi-Fi Alliance – глобална асоциация от технологични компании, създава името „Wi-Fi“. Името е игра на думи от „Hi-Fi“ (висока вярност, термин използван в аудио технологиите), като целта е била да направи технологията по-разпознаваема и лесна за маркетинг. Днес, малко хора знаят, че Wi-Fi всъщност не е съкращение за нещо конкретно, а просто търговско наименование.
Първите устройства
През 1999 г., Стив Джобс представя първия лаптоп с Wi-Fi, iBook. Това ново устройство показва как силата на безжичната технология вече може да се използва от всеки, който може да си позволи iBook по това време, разбира се. Цената е била 1599 долара, което е еквивалент на 2484 долара през 2020 г.
Кога левът ще престане да бъде средство за плащане?
Под собствеността на Мъск X е активно рекламиран като алтернатива на традиционните медии
Евентуална американска собственост върху "Северен поток 2" ще осигури лост в мирните преговори с Русия, според него