„Ние не сме Дисниленд": Възмущение в Рим заради „гладиаторските“ битки на Airbnb в Колизеума
Туристи ще могат да участват в инсценирана битка в гладиаторско облекло
Технологията бе представена на 11 септември в Culver Theatre в Лос Анджелис
Компанията с български корени Chaos, разработваща софтуер за компютърна визуализация, представи в САЩ най-новата си технология за виртуална филмова продукция Проект "Арена", съобщиха от Chaos, цитирано от БТА.
На 11 септември в Culver Theatre в Лос Анджелис бе представен късометражният филм Ray Tracing FTW, в който технологията се прилага за първи път в реална филмова продукция. Иновацията предлага по-бързо и ефективно заснемане на филмови сцени при виртуална продукция и е алтернатива на съществуващите софтуерни решения, използващи т.нар. растеризация на изображенията, уточниха от компанията.
Каква е технологята?
При виртуалната продукция на филми вместо пред зелен или син екран сцените се заснемат пред LED екран, на който се възпроизвежда обкръжаващата среда. Най-често за фон на действието се използват висококачествени 3D изображения или анимация. Проект "Арена" дава възможност 3D сцени и други компютърно генерирани визуални елементи да се пренасят лесно и бързо на LED екрана за фон на продукцията.
Технологията е създадена в България, уточниха за БТА от българския офис на компанията. В момента тя се тества от различни студиа за виртуална продукция по света, преди продуктът да бъде пуснат официално на пазара.
Какво е проект "Арена"?
Проект "Арена" е създаден от Chaos Innovation Lab, звеното за иновации на Chaos. Екипът му, оглавяван от съоснователя на Chaos Владимир Койлазов, не само развива продуктите на компанията, но и споделя със световната изследователска общност идеи и проучвания за обработването на изображения офлайн и в реално време, машинно самообучение и изкуствен интелект.
Койлазов участва като герой във филма Ray Tracing FTW. Той е съосновател на Chaos, създател на V-Ray и лауреат на технологични награди "Оскар" и "Еми" за принос към развитието на визуалните ефекти в киното.
Повечето компютърно генерирани фонове на сцени от краткия филм са създадени с продукта на Chaos V-Ray, отличен с "Оскар" и "Еми".
Туристи ще могат да участват в инсценирана битка в гладиаторско облекло
Не забравяйте да следите за тези въпроси, които интервюиращият може да използва, за да ви изпита
Данните на комисията по стоковите борси и тържищата показват още, че килограм краве сирене струва 11.39 лв, а кашкавал "Витоша" 17.23 лв.