Карма? Създателят на AI загуби работата си заради него

Главният изпълнителен директор на Microsoft обяви, че Сам Алтман се присъединява към тяхната компания

 

На 17 ноември 2023 г. OpenAI обяви, че Сам Алтман вече няма да бъде главен изпълнителен директор на компанията. Скандал в Силициевата долина, който избухна толкова неочаквано, че в интернет се появиха стотици „злорадстващи“ потребители, според които кармата е виновна, за това, че геният е загубил работата си заради изкуствен интелект.

  • Уволнен или напуснал е Сам Алтман от OpenAI?
  • Малкият гений Сам Алтман
  • Как е основан Open AI?
  • Опасен ли е изкуственият интелект?

В петък бордът на директорите на OpenAI обяви, че Алтман ще се оттегли от ролята си на главен изпълнителен директор и ще напусне борда като това влиза „в сила незабавно“.

В публикация в блог бордът каза, че „вече няма доверие в способността му да продължи да ръководи OpenAI“ и добави, че той „не е винаги е откровен в своите комуникации“. Междувременно главният технологичен директор на OpenAI Мира Мурати трябваше да влезе в ролята на временен изпълнителен директор, докато компанията търси постоянен заместник.

Сам Aлтман се върна в офисите на OpenAI в неделя, след като вълната от подкрепа от ръководители, персонал и инвеститори повиши натиска върху членовете на борда да възстановят главния изпълнителен директор, който уволниха в петък.

Само 48 часа след уволнение, което шокира Силициевата долина, Алтман публикува своя снимка, на която носи пропуск за гости на OpenAI, като в поста си в X написа: „за първи и последен път нося такъв“.

Причината за завръщането му не стана ясна веднага, но поддръжниците и ръководителите на рискови проекти в Microsoft споменаха, че има проект 10 млрд. долара, който трябва да се завърши.

А само ден по-късно главният изпълнителен директор на Microsoft обяви, че Алтман се присъединява към тяхната компания.

Конкретните подробности около отстраняването му все още не са разкрити, но днес ще хвърлим поглед върху живота и кариерата му досега.

38-годишният Сам Алтман е израснал в Сейнт Луис, Мисури. Той се научи да програмира и разглобява компютър „Макинтош“, когато е на 8 години.

В скандално изявление пред New Yorker той каза, че наличието на компютър му е помогнало да развие сексуалността си. Алтман се изнася от дома на родителите си, когато е само на 16 години.

 

„Да израснеш като гей в Средния запад тогава не беше най-страхотното нещо“, казва той пред The ​​New Yorker. „И намирането на чат стаи на AOL беше трансформиращо. Тайните са лоши, когато си на единадесет или дванадесет.“

Алтман учи компютърни науки в Станфордския университет в продължение на две години, преди той и двама негови съученици да напуснат, за да работят на пълен работен ден в мобилното си приложение Loopt, което споделя местоположението на потребителя с приятелите му. Loopt беше част от първата група от осем компании в стартъп ускорителя Y Combinator. Всеки стартиращ бизнес получи 6000 долара на основател, а Loopt беше в една група с Reddit. В крайна сметка Loopt достигна оценка от 175 млн. долара, но не привлече достатъчно интерес, така че основателите го продадоха за 43 млн. долара през 2012 г.

След Loopt Алтман основава рисков фонд, наречен Hydrazine Capital, и събiра 21 млн. долара. Това включва 5 милиона долара, които получава от Loopt, и инвестиция от милиардерът предприемач и рисков капиталист Питър Тийл. Алтман инвестира 75% от тези пари в компании и ръководи кръга за набиране на средства от серия B на Reddit.

 

През 2014 г., на 28-годишна възраст, Алтман е избран от основателя на Y Combinator Пол Греъм да го наследи като президент на стартъп ускорителя. Мечтата му в този период е да основе собствена компания за ядрена енергия. Хората в компанията казват, че „под ръководството на Сам нивото на амбицията в стартъп ускорителя се е повишило 10 пъти“.

През 2015 г. Алтман е включен в списъка на Forbes 30 Under 30 за рисков капитал на 29 години.

Алтман е фен на състезателните коли, като има цели пет, включително два Макларъна и една стара Tesla. Също така обича да наема самолети и да лети с тях из цяла Калифорния.

През 2015 г. Алтман основава OpenAI с Илон Мъск, главен изпълнителен директор на Tesla и SpaceX по това време. Тяхната първноначална цел за компанията е да гарантират, че AI няма да унищожи хората.

Някои от най-известните имена в Силициевата долина обещаха 1 млрд. долара сред които и Рийд Хофман - съоснователят на LinkedIn.

В онзи период Алтман казваше, че OpenAI "никога не е реализирал никакви приходи" и че няма "текущи планове за реализиране на приходи". „Нямаме представа как един ден можем да генерираме приходи“, каза тогава той пред TechCrunch.

Алтман стана главен изпълнителен директор на OpenAI през май 2019 г., след като тя се превърна от нестопанска компания в корпорация с „ограничена печалба“. Той отлетя за Сиатъл, за да се срещне с изпълнителния директор на Microsoft Сатя Надела, където му демонстрира моделите на AI на OpenAI, съобщи WSJ. След това OpenAI получи инвестиция от 1 млрд. долара от Microsoft през 2019 г.

Настоящи и бивши вътрешни лица в OpenAI казаха на Fortune, че след като Алтман пое поста главен изпълнителен директор и след инвестицията от Microsoft, компанията започва да се фокусира повече върху разработването на обработка на естествен език.

 

 

Алтман и главният учен на OpenAI, Иля Суцкевер, каза, че фокусирането върху големи езикови модели е най-добрият начин за компанията да достигне изкуствен общ интелект или AGI, система, която има широки когнитивни способности на човешко ниво.

По време на мандата на Алтман като главен изпълнителен директор, OpenAI пусна популярни генеративни AI инструменти за обществеността, включително DALL-E и ChatGPT.

Както DALL-E, така и ChatGPT са известни като „генеративен“ AI, което означава, че ботът създава свои собствени произведения на изкуството и текст въз основа на информацията, която му е подадена. След като ChatGPT беше пуснат на 30 ноември, Алтман туитна, че е достигнал до над 1 млн. потребители за пет дни.

Преди инвестицията на Microsoft, други инвеститори на рисков капитал искаха да купят акции от служители на OpenAI в търг, който оцени компанията на около 29 млрд. долара.

Миналия месец OpenAI стартира своя пилотен абонаментен план за ChatGPT Plus, който струва 20 долара на месец.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст