Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Само за два месеца чатботът показа, че ще промени света
Базираният на изкуствен интелект чатбот ChatGPT беше пуснат само преди 2 месеца и вече е ясно, че са отключени много промени. „Светът никога няма да бъде същият“ казва проф. Одед Нецер от Columbia Business School пред CBS News. Според business insider пускането на чатбота е технологично събитие от ранга на представянето на първия iPhone.
Чатботът вече изненада със способността си да пише смислени есета, да открива грешки в софтуерен код, да генерира правни документи и да води диалог. ChatGTP не случайно е определян като невиждан от десетилетия технологичен прогрес.
Светът никога няма да бъде същият
„Това наистина е невероятен скок в технологиите и иновациите“, казва про проф. Одед Нецер от Columbia Business School пред CBS News. От това, което видяхме досега, това беше един от онези моменти, които се случват много рядко в технологиите и иновациите. Изживяваш го и си казваш „Светът никога няма да бъде същият, какъвто беше преди“, допълва проф. Нецер.
Какви работни места ще приеме ChatGPT?
Отговорът, който чатботът ChatGPT дава на този въпрос е следният: "ChatGPT езиков модел, който може да се изпозлва за широк спектър от задачи за естествена обработка на език, като генериране на текст, превод, обобщение и др. Може да се използва в индустрии като обслужване на клиенти, маркетинг и създаване на съдържание. Важно е обаче да се отбележи, че ChatGPT е инструмент и няма да отнема никакви работни места, а ще помогне подобряване на вече същестуващи работни места и автоматизиране на определени задачи", отговаря чатботът. CBS News съобщава, че чатботовете вече са поели ролята на онлайн обслужване на клиенти, а работещ AI “робот” адвокат ще представлява съветник в съда.
Според много експерти, ChatGPT заплашва да замени хората, когато става въпрос за задачи, които са лесни за изпълнение като следване на сценарий или изготвяне на стандартен правен документ – например наем на апартамент, нечие завещание или маркетингов текст.
Изкуственият интелект става добър, но все още не може да замени човешкото любопитство
Нововъзникващите AI технологии, като ChatGPT, биха могли да допълнят, това което правят служителите без непременно да ги заменят. Това коментира за Harvard Business Review Тайгър Тиагараджан, главен изпълнителен директор на Genpact, глобална фирма, която консултира клиенти относно дигиталната трансформация.
На въпрос, дали, ако ChatGPT може да пише код, да редактира текстове и т.н., няма ли хората на такива позиции да бъдат заменени от машини, Тиагараджан коментира: „Да, възможно е да имаме нужда от по-малко X, Y, Z в някои професии, които описахте.
Но ще имаме нужда от цял набор нови хора, от които преди не сме се нуждаели. Едно от нещата, които вярвам, че ще случат и това се случва от известно време е, че т.нар. меки умения ще стават все по-важни“, казва Тиагараджан. Все по-важна ще бъде способността на изграждане на взаимоотношения, съпричастност, истинско разбиране на нуждите на клиента, чрез действително изслушване.
Преквалификацията придобива съвсем ново значение
„Любопитството, което човешкото същество носи, все още не мисля, че AI е програмиран да стане наистина любопитен“, казва Тиагараджан и допълва. „Всъщност Изкуственият интелект е програмиран за обратното – какво ние казал моделът досега и следователно какви ходове трябва да направим.
Докато любопитството всъщност казва: „Това е ходът, който вероятно трябва да предприема, но искам да изследвам нещо, което не съм правил преди. Например – искам да отида на север, въпреки че машината казва да вървим на юг, само човек може да направи това.“ Все пак всеки технологичен преход носи болка, а преквалификацията придобива съвсем ново значение, заключва експертът по дигитална трансформация.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи