
Ана Иванович - сръбската кралица на тениса
Тя успява да грабна вниманието и футболната звезда Бастиан Швайнщайгер, от когото има три деца
Проучване разкрива най-важното нещо, без което свръхбогатите не могат да живеят
Милиардерите са известни с това, че се наслаждават на почти всеки възможен лукс. Творби на Пикасо, диаманти, частни концерти на най-известните музикални звезди. Суперяхти с кина, спа центрове и подводници. Космически пътувания и какво ли още не.
Тъй като почти нищо не е недостъпно за тези с поне трицифрено богатство, милиардерите често са свикнали да имат най-доброто от всичко, което желаят. Forbes прави проучване, с което цели да разбере какви луксове милиардерите смятат за напълно необходими. 40 от анкетираните отговарят едно и също – частен самолет.
Най-често срещаният отговор е - частен самолет, избран от 12 респонденти. След това трима споменават мобилния телефон. Луксозните автомобили, ваканционните къщи и климатиците получиха по два гласа.
Защо им отдават толкова голямо значение? Главно за да спестят време. Пътуването до търговско летище, преминаването през проверка за сигурност, качването на борда и чакането за излитане обикновено отнема часове, дори без закъснения. Частен самолет може да бъде готов за излитане само за няколко минути. Пътниците просто идват и летят, като имат много повече възможности за излитане и кацане. Например, Тексас има 389 обществено достъпни летища, от които само 25, 6%, са търговски.
„Имаме голям брой локации и би било невъзможно да стигнем до всички тях без частен самолет“, казва милиардерът Дейвид Хофман, инвеститор в луксозен транспорт и недвижими имоти. Хофман живее в Несълс, Флорида. Компанията има офиси в цяла САЩ - в Сан Диего, Минеаполис, Сиатъл и Сейнт Луис.
Самир Мане, предприемач в търговията на дребно и недвижимите имоти, е съгласен: „Купих самолета, защото нямаме добри полети до много от страните, в които правим бизнес.“ Мане, първият милиардер от Албания, живее в Тирана. С частен самолет до магазините му в Сараево се стига за 20 минути, но с търговски полет би му отнело цял ден. „Ако живеех в Лондон, Франкфурт или Виена, нямаше да ми е нужен самолет, защото тези градове имат отлични въздушни връзки.“
„Много от тези фирми биха се затруднили да функционират, ако техните ръководители не можеха да присъстват на срещи в цялата страна в рамките на един ден“, обяснява Хю Чатам, вицепрезидент по продажбите в брокерската компания CFS Jets. Или, както инвеститорът в недвижими имоти Лари Конър го формулира в проучване: „Това не е лукс, а бизнес инструмент.“
Четирима милиардери отговарят на допълнителен въпрос, че частният им самолет е най-скъпото нещо, което някога са купували.
Самолетите обикновено губят 5–10% от стойността си годишно, казва Чатам. Цените на пазара на употребявани самолети се удвоиха по време на пандемията и оттогава остават високи. Днес един самолет втора употреба може да струва едва 1 милион долара за по-малък модел, докато самолет от висок клас, като Bombardier Global 7500, може да достигне до 75 милиона долара. Новите бизнес самолети могат да струват до 80 милиона долара, докато някои милиардери купуват самолети с търговски размер, които са дори по-скъпи.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Тя успява да грабна вниманието и футболната звезда Бастиан Швайнщайгер, от когото има три деца
Повечето на брой места за настаняване намалиха цените на нощувките
Целта на мярката е да предотврати трагични инциденти