
Министерството на финансите пласира нов дълг за 300 млн. лева
Отчетената на аукциона среднопретеглена годишна доходност e в размер на 3,06%
Защо е толкова ценен той?
Съкровищница от най-редкия метал на Земята е открита под древна река в Индия. Големият пробив може напълно да промени бъдещето на технологичната индустрия. Това се случва, след като изследователски екип от Индийския технологичен институт (IIT) Ропар, Пенджаб, откри материала тантал в река Сутледж в Индия.
Това откритие е особено важно, защото танталът често се използва за производството на електроника и полупроводници.
В интервю за Indian Express, д-р Решми Себастиан, който ръководеше екипа от изследователи, каза: „Един от моите студенти откри наличието на тантал, докато провеждаше експерименти върху характеризирането на пясъка от река Сутледж.“
По това време екипът е работил по проект, който е включвал анализ на динамичните свойства на скалите и почвата и как те понасят земетресение. Въпреки това, те бяха изненадани от откритието на най-редкия метал в света, пише Unilad.
Абхиджит Каплиш, директор на отдела по минно дело и геология на Пенджаб, каза: „Откритието на тантал в Сутледж е важно не само за Пенджаб, но и за Индия, предвид стойността му по отношение на използването му в електрониката и полупроводниците. „Любопитни сме да знаем квантовата концентрация на метала в реката. Подробните проучвания вероятно ще хвърлят повече светлина върху това.“
Какво всъщност е тантал?
Рядкият метал е сив на цвят, тежък е за хващане и е известен като един от металите, които са най-устойчиви на корозия. В чиста форма може да се разтегне на тънка тел, без да се счупи. Металът е открит за първи път от шведския учен Андерс Густаф Екенберг през 1802 г.
Докато първоначално се е смятало, че металът е форма на ниобий, едва през 1866 г. швейцарският химик Жан Шарл Галисар дьо Мариняк определя, че това са два отделни елемента.
Танталът е кръстен на Тантал, фигура от гръцката митология, известен с това, че е много богат.
Металът има способността да съхранява големи количества електричество без прекалено много изтичане, което го прави перфектен за производството на преносими устройства като лаптопи, камери и смартфони.
Други приложения на тантала включват използването му в различни отбранителни продукти като ракети, изтребители, атомни електроцентрали и химически заводи.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Отчетената на аукциона среднопретеглена годишна доходност e в размер на 3,06%
Едно зареждане на стандартна батерия от 75 kWh ще достига 56 лв
49% от респондентите споделят, че получават до 1000 евро