1 USD
1.85721 BGN
Петрол
72.21 $/барел
Bitcoin
$95,512.3

Новите ядрени проекти в Европа са твърде скъпи

Свят

Разходите за изграждане на нови ядрени проекти са пет пъти по-големи от проектите за офшорни вятърни паркове

 

Според S&P Global Ratings изграждането на нови ядрени реактори в Европа продължава да бъде икономическо предизвикателство поради високите разходи за строителство, значителните финансови рискове и необходимостта от силна правителствена подкрепа, въпреки решаващата им роля за декарбонизацията и енергийната сигурност.

Ядрената енергетика е на път да изиграе решаваща роля в усилията на Европа за декарбонизация и енергийна сигурност, но финансовите и логистичните предизвикателства при изграждането на нови реактори остават огромни, отбелязва Euronews, цитирано от БГНЕС. 

Високи разходи и рискове за нови ядрени проекти

„Новото строителство на ядрени блокове в Европа е скъпо, рисковано и ще изисква значително финансиране“, предупреждава докладът, цитирайки извънредните разходи на модерното ядрено строителство.

Цената за една нощ на нови европейски реактори, която изключва финансирането по време на строителството, надхвърля 10 милиона евро за мегават.

За типична двойка европейски реактори това означава инвестиция до 50 милиарда евро, сума, която далеч надхвърля финансовия капацитет на повечето европейски енергийни компании, с изключение на EDF. Разходите за изграждане на нови ядрени проекти в Европа „също са около пет пъти по-големи от проектите за офшорни вятърни паркове в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие“, се казва в доклада.

За европейските комунални услуги високите капиталови разходи за ядрено строителство „обикновено разтягат корпоративните баланси“ и изискват дългосрочни гаранции за приходи, за да се гарантира финансова стабилност, предупреждава S&P Global. 

 

Стратегическа роля на ядрената енергия в енергийния микс на Европа

Въпреки високите си разходи, ядрената енергия предлага различни предимства, особено в контекста на енергийната криза в Европа след нахлуването на Русия в Украйна. Атомните централи генерират стабилно, нисковъглеродно електричество, осигуряващо стабилна продукция за балансиране на периодичността на възобновяеми енергийни източници като вятър и слънце.

Европейският съюз разчита на ядрената енергия за приблизително 20% от производството на електроенергия и 15% от твърдия си капацитет.

Както се отбелязва в доклада: „проектите за ново строителство са ключови в Европа за поддържане на дела на ядрената енергия на около 20% в енергийния микс и за допълване на нарастващия дял на възобновяемите енергийни източници“.

Класификацията на Европейския парламент на ядрената технология като „зелена“, съгласно таксономията на ЕС за устойчиви дейности, засилва нейната инвестиционна привлекателност чрез улесняване на достъпа до устойчиво финансиране.

Застаряващата ядрена инфраструктура засилва неотложността на новите проекти

Тъй като средният реактор в Европа сега е на 40 години, много централи са планирани за извеждане от експлоатация до 2040 г.

Навременната подмяна на тези реактори е от решаващо значение за избягване на недостиг на електроенергия, особено когато търсенето на енергия нараства.

Предизвикателства и иновации във финансирането

Самата цена на ядреното строителство изисква силно участие на държавата.Никоя европейска компания за енергийни услуги в момента не може да предприеме такива проекти без механизми, подкрепени от правителството, отбелязва докладът, добавяйки, че „всички настоящи механизми за финансиране, предвидени за ново строителство на ядрена енергия, включват силна подкрепа от данъкоплатците или потребителите“.

Тези механизми включват субсидирани държавни заеми, модели на регулирана база активи (RAB) и договори за разлика (CfD), които помагат за разпределяне на разходите и смекчаване на финансовите рискове. Има много примери за подкрепяни от държавата ядрени проекти.

 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации