„Кокаин за бедни“: Как за 20 лева „Хамас“ се превръщат в безмилостни машини

През миналия век и България също е била в списъка на големите производители на забранения наркотик

 

Терористите от въоръжената групировка „Хамас“, които извършиха изненадващо нападение на 7 октомври, се оказаха под въздействието на каптагон, синтетичен стимулант от типа на амфетамин, който е бил произвеждан тайно в Южна Европа и трафикиран през Турция до потребителските пазари на Арабския полуостров, съобщи Канал 12, цитиран от Jerusalem Post.

Този стимулант, под формата на хапчета, известен също като „кокаин за бедни“, е бил открит в джобовете на много терористи, които загинаха на израелска земя.

Действието на този препарат позволява на терористите да извършват безмилостни действия с чувство на спокойствие и безразличие. Едновременно с това ги поддържа много бдителни за продължителни периоди и потиска апетита им.

Според данните на медиите от Близкия Изток износът на каптагон само от Сирия е достигнал минимум 3,5 млрд. долара през 2020 г. – цифра пет пъти по-голяма от общата стойност на законните експортни индустрии на Сирия, оценена на малко над 700 млн. долара.

Снимка: Ройтерс

Експертите, предлагащи своите оценки, смятат, че тези прогнози са спекулативни и че реалната пазарна стойност вероятно е много по-висока. Например, в Саудитска Арабия потреблението на каптагон надхвърля 600 милиона хапчета годишно, генерирайки пазарна стойност от поне 9 до 12 млрд. долара всяка година.

През последните години бяха реализирани и значителни акции за конфискация на това вещество в Италия, Гърция, Малайзия и Египет.

 

Наркотикът от рода на амфетамините е известен като „наркотик за бедни“ най-вече, защото е лесно достъпен на ниски цени, което го прави все по-популярен сред младежите в неравностойно положение в страни като Йордания.

Само миналата година повече от 250 милиона хапчета каптагон са били конфискувани, което представлява 18-кратно увеличение в сравнение с преди четири години. Според доклади този наркотик си е проправил и по улиците на Израел, където се продава за около 50 израелски шекела (22,82 лв.) на хапче.

Според Deutche Welle през миналия век и България също е била в списъка на големите производители на забранения наркотик, който всъщност е разработен като лекарство през 1961 година от германската фирма "Дегуса".

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст