![Наложиха санкции на](https://img.cms.bweb.bg/media/images/286x161/Feb2025/2113499713.jpg)
Наложиха санкции на "шоколадовия крал" и бивш президент на Украйна Порошенко
Какъв е бизнесът му и на колко се оценява състоянието му?
Старият континент е изправен пред натиска да осигури доставки на газ за следващата зима
Европейските цени на газа растат, тъй като запасите намаляват по-бързо от очакваното заради по-студеното време, намаленото производство на възобновяема енергия и преустановяването на транзита на руски газ през Украйна. Със запасите, които сега са под средните за сезона отпреди войната, Европа е изправена пред нарастващ натиск да осигури доставки преди зимата на 2025-2026 г. Това се посочва в тематичен анализ на специализиращата в областта на застраховане на вземанията компания Coface.
Тези констатации са направени в контекста на покачващи се борсови цени на природния газ и очаквани запаси в края на отоплителния период в Европа под количествата от предходните две зими, съобщава БТА.
"Цените на газа в Европа се върнаха до нива, невиждани от повече от година. По-големият от очакваното спад на европейските запаси, прекъсването на доставките на руски газ през Украйна и необходимостта от зареждане за 2025 г., допринасят за възходящ натиск", коментира Симон Лакум, секторен анализатор на Coface.
Краят на преминаващия през Украйна руски газ от 1 януари допринесе за покачването на европейските цени на газа до най-високото им ниво от 15 месеца, се посочва в анализа, в който се споделя виждането на експертите на компанията за причините, довели до по-голяма нужда от нагнетените газови запаси в Европа.
От началото на войната през февруари 2022 г. зависимостта на Европа от руския газ намаля - от 45 процента от общия внос на газ през 2021 г. до около 18 процента през 2023 г. Европа отговори на по-ниския внос на енергия по тръбопровод чрез комбинация от енергоспестяващи мерки, увеличение в складирането на газ през летните месеци, ускорено внедряване на възобновяеми енергийни източници и по-висок внос на втечнен природен газ (LNG).
По-ниските от очакваните температури през последните седмици в Европа доведоха до значително увеличаване на потреблението на газ за отопление на Стария континент. Освен това европейците преживяха и така нареченото "dunkelflaute" - немски термин за метеорологични явления, характеризиращи се с ниски температури, слаба слънчева светлина и слаби ветрове, което е повлияло отрицателно на производството на вятърна и слънчева енергия в Северозападна Европа.
За да компенсира този спад в производството на електроенергия от възобновяеми източници, Европа трябваше да използва своите газови хранилища. Тези комбинирани фактори доведоха до по-ниски от предвидените запаси, около 17 процента под нивото им отпреди година и малко под средната им сезонна стойност преди войната.
Въпреки че няма съществен риск от недостиг на доставки, съхранението на газ вероятно ще приключи на по-ниски нива, отколкото през предходните две зими, когато нивата на запълване варираха между 55 процента и 60 процента.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Какъв е бизнесът му и на колко се оценява състоянието му?
В този ден цената на розата върви около 10-11 лева, за сравнение розата в ОАЕ струва 3 лева
Увеличението за януари е повече от 15%