1 USD
1.88605 BGN
Петрол
74.45 $/барел
Bitcoin
$96,698.8

Европа изпитва недостиг на газ, цените ще растат

Старият континент е изправен пред натиска да осигури доставки на газ за следващата зима

Европейските цени на газа растат, тъй като запасите намаляват по-бързо от очакваното заради по-студеното време, намаленото производство на възобновяема енергия и преустановяването на транзита на руски газ през Украйна. Със запасите, които сега са под средните за сезона отпреди войната, Европа е изправена пред нарастващ натиск да осигури доставки преди зимата на 2025-2026 г. Това се посочва в тематичен анализ на специализиращата в областта на застраховане на вземанията компания Coface.  

Тези констатации са направени в контекста на покачващи се борсови цени на природния газ и очаквани запаси в края на отоплителния период в Европа под количествата от предходните две зими, съобщава БТА. 

"Цените на газа в Европа се върнаха до нива, невиждани от повече от година. По-големият от очакваното спад на европейските запаси, прекъсването на доставките на руски газ през Украйна и необходимостта от зареждане за 2025 г., допринасят за възходящ натиск", коментира Симон Лакум, секторен анализатор на Coface.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Краят на преминаващия през Украйна руски газ от 1 януари допринесе за покачването на европейските цени на газа до най-високото им ниво от 15 месеца, се посочва в анализа, в който се споделя виждането на експертите на компанията за причините, довели до по-голяма нужда от нагнетените газови запаси в Европа.  

От началото на войната през февруари 2022 г. зависимостта на Европа от руския газ намаля - от 45 процента от общия внос на газ през 2021 г. до около 18 процента през 2023 г. Европа отговори на по-ниския внос на енергия по тръбопровод чрез комбинация от енергоспестяващи мерки, увеличение в складирането на газ през летните месеци, ускорено внедряване на възобновяеми енергийни източници и по-висок внос на втечнен природен газ (LNG).

По-ниските от очакваните температури през последните седмици в Европа доведоха до значително увеличаване на потреблението на газ за отопление на Стария континент. Освен това европейците преживяха и така нареченото "dunkelflaute" - немски термин за метеорологични явления, характеризиращи се с ниски температури, слаба слънчева светлина и слаби ветрове, което е повлияло отрицателно на производството на вятърна и слънчева енергия в Северозападна Европа.

За да компенсира този спад в производството на електроенергия от възобновяеми източници, Европа трябваше да използва своите газови хранилища. Тези комбинирани фактори доведоха до по-ниски от предвидените запаси, около 17 процента под нивото им отпреди година и малко под средната им сезонна стойност преди войната.

Въпреки че няма съществен риск от недостиг на доставки, съхранението на газ вероятно ще приключи на по-ниски нива, отколкото през предходните две зими, когато нивата на запълване варираха между 55 процента ​​и 60 процента. 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации