Акциите на CrowdStrike потънаха с близо 20%

Свят
 

Причината - глобалният IT срив, който причини смущения в редица дейности по целия свят

 

Компанията за сигурност Crowdstrike, от която тръгна мащабният срив, потъна с близо 20% акции в САЩ. След новината акциите на CrowdStrike паднаха с 15% в предварителна търговия преди отварянето на щатските борси, съобщава CNBC. Цената за закупуване на акции спадна до 285 долара и продължава да върви надолу.

Преди възникването на проблема средната цена е била 397,07 долара с високи очаквания за скок от 435,00 долара. Microsoft, собственик на операционната система Windows и на облачните услуги Azure и пакета от приложения Microsoft 365, също пострадаха, но значително по-малко – със спад от 1.8%.

CrowdStrike вече обяви, че е в процес на изтегляне на актуализацията, която е причинила проблема. Ръководителят на компанията заяви, че глобалният IT срив не е свързан с кибератака, проблемът е изолиран и са направени корекции.

Множество различни уебсайтове се сринаха, летища по цял свят - от Берлин и Цюрих до Делхи и Сидни, бяха сред докладвалите нарушения при обслужването на пътници, а някои телевизионните студия спряха излъчването на фона на продължаващо голямо прекъсване на IT системите.

Сривът не успя да засегне България толкова сериозно. От летище "София" съобщиха, че нямат проблем с компютърната система. До момента е отменен един полет - от Берлин-Бранденбург за София. 

Кои са CrowdStrike?

CrowdStrike е американска фирма за киберсигурност, която помага на компаниите да управляват своята сигурност в „IT средите“. Основни функции на фирмата е да защитава компаниите и да предотвратява пробиви на данни и кибератаки. CrowdStrike е основана от Джордж Курц, бивш служител на фирмата за киберсигурност McAfee. Структурата на собствеността на компанията е комбинация от институционални инвеститори, публични компании и индивидуални инвеститори, като The Vanguard Group е най-големият акционер, притежаващ около 6,79% от компанията.

Като доставчик на услуги за киберсигурност, компанията трябва да се справи с последствията от хакерски атаки. CrowdStrike е участвала в разследвания на няколко високопрофилни кибератаки, като например когато компютърната система на Sony Pictures беше хакната през 2014 г.

Какви данни събира CrowdStrike Falcon?

CrowdStrike Falcon е първото и единствено решение за обединяване на антивирус от следващо поколение, откриване и реагиране на крайни точки (EDR) и услуга за лов на заплахи 24/7 — всичко това се доставя чрез един-единствен агент. То събира следната информация:

  • Име на компютъра
  • Акаунти, използвани на компютър
  • Имена на файлове, свързани с потенциални заплахи
  • Мрежови дейности, свързани с потенциални заплахи
  • Изпълними програми и скриптове за идентифициране на потенциални заплахи

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст