
Как новите мита на Тръмп ще се отразят на България
България, Гърция и Румъния ще бъдат засегнати от допълнително мито
„Категоричното ми мнение е, че тази дейност се нуждае от регулация“, казва доц. д-р Драгомир Стефанов
Опасенията за ръст на цените на жилищата заради отпадането от пазара на част от фирмите е неоснователен. Това коментира в интервю за БТА доц. д-р Драгомир Стефанов от катедра "Недвижима собственост" в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Той твърдо заявява, че бизнесът с недвижими имоти трябва да бъде регулиран.
Не се очаква да има и промяна в посредническата комисиона при сделките с имоти, която в момента е около 3% от стойността му.
Не се очаква и драстично свиване на броя на фирмите, ангажирани с тази дейност, откъдето пък да се повиши като цяло цената на услугата. Сега у нас обаче продължава да съществува тенденцията да продаваме жилището си и без посредник, а с регулацията на сектора се очаква този дял да намалее заради повишаването на доверието у купувачите и изсветляването на бранша, посочи експертът.
"Пазарът в България в момента е силно раздробен. Сега у нас работят близо 30 000 фирми в сектора "Операции с недвижими имоти", в които са заети официално около 41 000 души. Средно излиза, че в една фирма работят по 1,4 лица", посочва посочи доц. Стефанов, като допълва, че само 400 фирми у нас имат регистрирани над 9 служители и изтъкна, че това е "гръбнакът на бизнеса".
Според експерта обаче наличието на толкова много фирми за недвижими имоти показва, че бизнесът умишлено е раздробил сектора и понякога съзнателно злоупотребява с доверието на клиента. Разширяването на пазара става и под формата на франчайзинг, когато фирмата майка предоставя търговската си марка на отделни брокери, без обаче да носи отговорност за коректността на техните сделки.
Експертът препоръчва винаги да използваме услугите на професионални адвокати и посредници при продажба на недвижими имоти, когато става дума да продадем или да си купим жилище.
„Категоричното ми мнение е, че тази дейност се нуждае от регулация“, казва доц. Стефанов. За голяма част от купувачите на жилищни имоти това е едно от най-сериозните инвестиционни решения за целия им съзнателен живот и не е маловажно какви са компетентността, моралът и отговорностите на посредниците при подобни сделки.
По думите му в момента в България няма бариери за навлизането на този пазар.
"Всеки, който има мобилен телефон или лаптоп, може да стане брокер на недвижими имоти и да си регистрира агенция", коментира експертът.
Според него спорът в бранша е за това каква да е регулацията и посочи, че практиката вече е утвърдена при професии като нотариусите, частните съдебни изпълнители, финансови консултанти, оценители на недвижими имоти, където системите се затварят с поставените високи изискания
Изискването за застраховка "Професионална отговорност" е гаранция за всички участници на пазара на недвижими имоти, смята експертът. Доц. Стефанов допълни, че би трябвало покриването на евентуални щети при покупко-продажбата на имот да става от съответния застраховател, с който е сключен този вид застраховка, а не по линия на бъдещата камара под формата на специализиран фонд. Съответно камарата, в своя регистър, би трябвало да дава публична информация дали посредникът при сделки с недвижими имоти има сключена действаща застраховка.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
България, Гърция и Румъния ще бъдат засегнати от допълнително мито
Тя не е била част от проекта за реконструкция на археологическия комплекс от 9.3 млн. лева