
Производител на сладолед у нас закрива бизнеса си и се мести в Румъния
Фабриката обяви масово съкращение на работници
Облигациите, които често са в сянка на шумния фондов пазар, показаха, че могат да бъдат не по-малко гръмогласни
„Денят на освобождението“ ще остане в историята като ден на разрухата.Тръмп и голямото надцакване с мита разклатиха изцяло глобалната икономика и нанесоха значителни щети, от които едва ли ще се възстанови толкова лесно, пише CNN.
Глобалната икономика отново настръхна, но този път не заради война или пандемия, а заради поредния изблик на нестабилност от Белия дом. Политиката на президента Доналд Тръмп по отношение на митата и търговските отношения с Китай предизвика трусове, които се усетиха от Уолстрийт до Токио. Но не акциите, а пазарът на облигации подейства като леден душ върху администрацията на Тръмп.
В началото на седмицата глобалните фондови пазари се сринаха, което само по себе си не беше новина като се има предвид в нестабилността това е почти очаквано. По-необичайното бе, че заедно с акциите започна разпродажба и на държавни облигации на САЩ, които са традиционно сигурно убежище за инвеститорите в несигурни времена.
Такъв синхронен спад на акциите и облигациите е рядкост и често сигнализира за нещо по-дълбоко. Появява се съмнение в икономическата стабилност. Сякаш самите пазари започнаха да се чудят: "Можем ли все още да вярваме на САЩ?"
Притесненията не закъсняха. Президентът Тръмп, известен със самоувереността си, не скри безпокойството си:
„Пазарът на облигации е много труден“, каза той пред журналисти. А когато Тръмп мигна пръв – като внезапно отложи част от митата, които само дни по-рано беше обявил стана ясно, че нещо го е стреснало сериозно.
Когато доходността на 10-годишните съкровищни облигации на САЩ се изстрелва от под 4% до над 4,5% за броени дни, това не е просто статистика. Тази доходност влияе пряко върху лихвите по ипотечните кредити, фирмените заеми и други важни финансови инструменти, които касаят всеки от нас – от младо семейство, искащо да си купи жилище, до предприемач, търсещ финансиране.
По-високата доходност означава по-скъпо финансиране. С други думи: митата на Тръмп можеха да излязат солено не само на Китай, но и на всеки американец и дори на целия свят.
На сцената се появява познат, но често пренебрегван играч – bond vigilantes или "бдителите на облигации". Това са инвеститори, които реагират на правителствени политики чрез бойкот на облигации – продават ги или отказват да купуват. Това вдига лихвите и затруднява държавата да се финансира евтино.
Точно това се случи. "Бдителите" изпратиха сигнал, че не са доволни от посоката, в която върви Америка. И Белият дом трябваше да обърне внимание.
Някои анализатори, като UBS и Deutsche Bank, предполагат, че САЩ може да губят статуса си на „сигурно убежище“. Други говорят за „неудобства, но нормални“движения на пазара. Истината може би е някъде по средата – но едно е ясно: доверието в американските финанси не е непоклатимо.
Случилото се тази седмица е напомняне, че пазарите не прощават. Облигациите, които често са в сянка на шумния фондов пазар, показаха, че могат да бъдат не по-малко гръмогласни. А когато те заговорят, дори един президент като Тръмп е принуден да слуша. В края на краищата, както казва политическият стратег Джеймс Карвил още през 90-те:
"Ако можех да се преродя, бих искал да съм пазарът на облигации. Мога да уплашиш всеки."
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Фабриката обяви масово съкращение на работници
Индустрията е оценена на 80 милиарда долара
Целта е да се улесни потребителското сравнение в реално време