1 USD
1.72168 BGN
Петрол
67.68 $/барел
Bitcoin
$85,152.5

Какво се случва, ако ви конфискуват криптовалутите?

Финанси

С растежа на популярността им, те обаче все по-често стават обект на правни действия

В последните години криптовалутите се утвърдиха като важна част от финансовия свят. С растежа на популярността им, те обаче все по-често стават обект на правни действия, свързани с престъпна дейност, като изземване и конфискация. За мнозина термините може да звучат сходно, но носят важни различия. Нека разгледаме какво точно означава изземването и какви са причините, поради които властите прибягват до този процес, по данни на Cointelegraph.

Какво представлява изземването на криптовалута?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Изземването на криптовалута е процедура, при която правоприлагащите органи конфискуват дигитални активи като част от разследване на незаконни дейности, като измами, пране на пари или укриване на данъци. Обикновено криптовалутите се съхраняват в цифрови портфейли, до които достъпът е защитен чрез частен ключ. В случаите на съмнения за незаконна дейност властите издават заповеди за изземване и за достъп до тези портфейли.

Как се извършва изземването?

Снимка: iStock

За разлика от физическите активи, криптовалутите не могат да бъдат иззети директно с физическа сила. Необходим е частният ключ на портфейла, за да се осъществи прехвърляне на средствата. При така наречените „горещи“ или софтуерни портфейли, крипто борсите често разполагат с достъп до ключовете и съдействат при поискване. За разлика от тях, „студените“ или хардуерни портфейли са офлайн и могат да изискват допълнителни технически мерки, дори хакване, за да бъдат отключени.

Процесът след изземването

Иззетата криптовалута обикновено се съхранява в правителствен портфейл до приключване на съдебните процедури. Ако лицето, на което са отнети средствата, бъде признато за невинно, криптовалутата се връща. В противен случай активите могат да бъдат ликвидирани, а приходите да се разпределят между различни правителствени агенции или да се върнат на жертвите.

Какво е конфискация?

Конфискацията е процес, при който криптовалутата се губи трайно и остава в полза на държавата, след като съдът постанови това чрез съдебно разпореждане. Възможно е даден актив първо да бъде иззет като доказателство, но по-късно да бъде конфискуван окончателно, ако съдът потвърди престъпната му природа. Този процес обаче изисква солидни доказателства за престъпно поведение.

Криптовалути и правната система

Снимка: iStock

В световен мащаб има различни правни подходи към конфискуването на криптовалути. В САЩ, например, се създават специализирани звена за разследване и конфискация на крипто активи, като VAXU в рамките на ФБР, което си сътрудничи с прокуратурата и националния екип по криптовалута. В Обединеното кралство Законът за приходите от престъпна дейност също регулира разпределението на иззетите активи между държавни агенции. В Европа агенции като Европол работят заедно с крипто борси и местните съдебни власти при случаи на замразяване и изземване на активи.

 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук