Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Как да се предпазим от този вид измама
Повечето хора, които инвестират обикновено са загрижени за две неща - възвръщаемостта на инвестицията и размера на риска, свързан с инвестицията. Когато рисковете са твърде високи, е по-вероятно инвеститорите да загубят първоначалната си инвестиция. Всяка инвестиция е свързана с определен риск, но рискът е два пъти по-висок, когато инвеститорът стане неочаквано замесен в пирамида или схема на Понци, които са незаконни в повечето страни.
Каква е схемата на Понци?
Този вид често срещана измама изплаща дългове на ранни „инвеститори“ с пари, взети от по-късни „инвеститори“. Организаторите на схемата на Понци често обещават да инвестират вашите пари и да генерират висока възвръщаемост с малък или никакъв риск. Но в много схеми на Понци измамниците не инвестират парите. Вместо това те го използват, за да плащат на тези, които са инвестирали по-рано и може да задържат част за себе си.
С малко или никакви законни приходи, схемите на Понци изискват постоянен поток от нови пари, за да оцелеят. Когато стане трудно да се наемат нови инвеститори или когато голям брой съществуващи инвеститори теглят пари, тези схеми са склонни да рухват.
Как да разпознаваме измамата
Много схеми на Понци имат общи характеристики. Investor.gov ни съветват да внимаваме за слдните червени флагове:
Кой е Понци?
Схемите на Понци са кръстени на Чарлз Понци, италиански измамник, който се премества в Северна Америка и става известен с измамната си система за правене на пари. През 1903 г. италианският имигрант Чарлз Понци разполага само с 2 долара в джоба си. Само 17 години по-късно разполага с близо 15 милиона, натрупани за по-малко от 8 месеца. Неговата схема предлага 50% връщане на инвестицията за близо 45 дена. В началото на 20-те години на миналия век Понци успява да измами стотици жертви и схемата си, която действа повече от година. Понци умира в болница в Рио Деженейро, при това само със 75 долара в джоба си.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи