Изкуственият интелект и краят на борсите

Финанси

Днес средната заплата в 12-те най-големи инвестиционни банки достига $500 000 в година

 

Днес около 90% от търговията на някои от най-големите борси се извършва с помощта на алгоритми, които обаче най-често работят по строго зададени правила, само изпълняват поставени задачи. А какво ще стане, когато се научат да „четат“ по-добре знаците на пазара и окончателно вземат нещата в свои ръце?

Пари при пари

1602 г. В Амстердам отваря врати най-старата работеща и днес стокова борса, собственост на Нидерландската Източноиндийска компания. Тя първа въвежда модерната идея за търговия с ценни книжа вместо стоки срещу стоки.

Идват фондовите борси, „Уолстрийт“ и останалите, за да създават мултимилионери, милиардери, а понякога и… за да предизвикат някоя глобална финансова криза.

Снимка: БГНЕС

От раждането на пазарните отношения, та до биткойн, детайлите и теориите се менят, икономиката става все по-сложна, обществата нямат нищо общо с днешните, но принципите си остават едни и същи: имаме продавач и купувач, които успяват да намерят цената на баланса, за да направят следващата сделка.

Тук се задава изкуственият интелект, готов да промени всичко. Да анализира движенията на борсите значително по-прецизно от човека.

Бикът алгоритъм

Днес много погледи днес са насочени проекта EquiLibre. Създателите му са трима учени, работили за едно от най-големите ИИ начинания на нашето време – DeepMind на Google. Ти са създатели и на алгоритъма DeepStack, първият, който се оказа способен да победи опитни играчи в класическия покер.

„Същият този алгоритъм може да бъде успешно научен да търгува на борсата“, казва Мартин Шмид. Използва се подход, при който невронната мрежа инвестира, печели или губи, като от това се обучава за следващите си действия.

Снимка: EPA
Любопитна е историята и на Джеф Гликман. Програмистът и самоук търговец разработва сам в продължение на две десетилетия алгоритъм, специализиран за „Уолстрийт“. През 2020-а той буквално изуми финансовия свят, след като проектът му показа 60% успеваемост на сделките, при положение, че на тази изключително изравнена среда дори най-впечатляващите трейдъри едва постигат 51%. През 2021-а, само за три месеца, той също започна с невероятни цифри… но после се оказа, че може би нещата не са точно каквито изглеждат и по-скоро става дума за случаен и краткосрочен успех.

 

Черният лебед

„Повсеместното внедряване на ИИ във финансовата индустрия ще доведе дотам, че трейдърите с огромни заплати ще останат без работа толкова бързо, колкото и работниците във фабриките“ – казва Марк Миневич, основател на Going Global Ventures. „Влиянието на изкуствения интелект в тази индустрия постоянно расте, но съвсем скоро той ще я промени из основи“.

Снимка: EPA
„Дали това трябва да ни плаши?“ – пита се Бабак Ходжат, съосновател на финансовия стартъп Sentient. „Хората са тези, които са предубедени и емоционални, независимо дали го осъзнават. Хората правят грешки. Според мен много по-плашещо е да се опираме на догадките и интуицията, отколкото на данните и статистиката“.

Днес, по данни на Coalition Development, средната заплата в 12-те най-големи инвестиционни банки достига $500 000 в година, а мнозина от служители вземат над милион. Какво ли ги очаква?

През 2000 г. в Goldman Sachs работели 600 трейдъри, които купували и продавали акции за големите клиенти на банката. Днес са само двама, работата на останалите се върши от алгоритми.

Снимка: EPA
Големият успех в налагането на алгоритмите като форма на търговия на бъдещето, по всичко личи, е близо. И който го постигне, може да стане фамозно богат.

Дали навлизането на алгоритмите ще доведе до края на тежките световни финансови кризи, появили се заради емоции? Дали то дава шанс на повече хора да се изкачат по класовата стълбица, или обратното – ще направи още по-богати богатите? Могат ли „роднините“ на ChatGPT да сложат край на търговията такава, каквато я познаваме?

Възможните отговори четете на сайта Дигитални истории.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст