
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Реалният брутен вътрешен продукт на България ще нарасне с 2,8% през 2022 г.
Инфлацията в България ще се ускори до 12,5% през 2022 г., след което ще се понижи до 6,8% през 2023 г. Това сочат летните икономически прогнози на Европейската комисия, публикувани днес.
През пролетта се залагаше на по-ниско равнище на показателя за тази и идната година - съответно 11,9% и 5%.
Реалният брутен вътрешен продукт на България ще нарасне с 2,8% през 2022 г., което обаче е доста под отчетените 4,2% през 2021 г. и темпът ще се забави до 2,3% през 2023 г.
ЕК е повишила прогнозата си за икономическия растеж в страната ни за тази година и я е понижила значително за идната.
В пролетната си оценка Брюксел залагаше на растеж на българската икономика с 2,1% през 2022 г. и 3,1% през 2023 г., съобщава БТА.
През първото тримесечие на 2022 г. БВП на България е нараснал с 0,8% на тримесечна основа, като всички компоненти на търсенето са допринесли за това увеличение. Нарасналото частно потребление е било подкрепено от благоприятните условия на пазара на труда и рязкото повишаване на заплатите в частния сектор в началото на годината. Потребителското доверие се влошава от март тази година, което предполага по-ниско частно потребление през остатъка от годината, се посочва в доклада.
Очакванията на ЕК са износът на стоки и услуги от страната ни да нарасне през 2022 г., както заради стоковия експорт, така и заради туризма. Прилагането на плана за възстановяване и устойчивост ще е основният двигател за ускорения растеж на инвестициите през 2022 и 2023 г.
Възходящата корекция с 0,7% на оценката на Брюксел за растежа на реалния ни БВП през 2022 г. отразява основно силното възстановяване през първото тримесечие на годината. За догодина прогнозата е повишена с 0,8%.
Понижението на оценката за 2023 г. е обяснено с по-неблагоприятната външна среда и по-строгите условия за кредитиране, съчетани с по-слабия растеж на реалните заплати.
Значителното увеличение на заплатите през 2022 г. ще доведе до по-нататъшно нарастване на цените, най-вече в нетърговския сектор. В условията на по-слабо кредитиране и коригирани инфлационни очаквания, заплатите през 2023 г. ще нарастват с по-умерен темп, което ще доведе до по-слаб растеж на потребителските цени.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините