Германия отчита най-ниските емисии въглероден диоксид от 70 години насам

Германия има за цел постепенно да спре въглищата до 2038 г.

 

Ново проучване показа, че Германия е отделила 73 милиона тона емисии въглероден диоксид по-малко, отколкото през 2022 г. Спадът е свързан с намаляването на използването на въглища, както и по-малко енергоемкото производство, казва DW.

През 2023 г. страната е отделила най-ниското количество въглероден диоксид от около 70 години насам.

Проучването на енергийния мозъчен тръст Agora Energiewende казва, че Германия е изпуснала 673 милиона тона парникови газове през миналата година, което е 73 милиона тона по-малко, отколкото през 2022 г.

Цифрата е най-ниската "от 50-те години на миналия век", според аналитичния център.

Какво причини спада на CO2?

Спадът на емисиите отчасти се дължи на увеличаването на вътрешното производство на възобновяема енергия. Миналата година производството на електроенергия от възобновяеми източници като вятър и слънце за първи път е повече от 50% от общото.

 

Друг фактор е значителният спад в производството на електроенергия от въглища, което падна до най-ниските си нива от 60-те години на миналия век. Мозъчният тръст изчисли, че намаляването на използването на въглища е довело до намаляване на емисиите на CO2 с 46 милиона тона.

Германия има за цел постепенно да спре въглищата до 2038 г., а министърът на икономиката Робърт Хабек дори настоя за по-ранна дата през 2030 г. Западните германски провинции са съгласни с по-ранната дата, въпреки че източният пояс от кафяви въглища показа съпротива.

Емисиите също са повлияни от енергоемките производители, които намалиха производството в резултат на рязкото покачване на цените на газа след преминаването от доставка на газ по тръбопроводи от Русия към внос на втечнен природен газ.

Снимка: iStock
Промишлените емисии са намалели с 20 милиона тона.

Какво означава това за климатичните цели на Германия?

Най-голямата икономика в Европа, Германия също така е и най-големият източник на CO2 в ЕС, което представлява около една четвърт от свързаните с енергията емисии, според статистическата служба на ЕС „Евростат“.

Мозъчният тръст изчисли, че само 15% от намалението през 2023 г. всъщност може да се счита за „постоянно спестяване на емисии“. Германия има за цел да намали общите си емисии с 65% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г. и с 88% до 2040 г.

Какво трябва да направят държавите, за да намалят емисиите на CO2?

Разширяването на производството на енергия от възобновяеми източници се разглежда като ключов начин за избягване на изгарянето на изкопаеми горива, което произвежда емисии от парникови газове, които стимулират глобалното затопляне.

Възобновяемите енергийни източници все още съставляват сравнително нисък процент от общия енергиен микс на Германия. През 2022 г. те представляват едва 20%, по-малко от средното за ЕС от 22% и далеч под страни като Швеция и Норвегия, където вятърът и слънчевата енергия осигуряват до три четвърти от енергията.

Глобалните лидери обещаха да се откажат от изгарянето на изкопаеми горива за енергия с повече от 100 държави, включително ЕС и втория най-голям емитер на CO2 в света, САЩ, обещавайки да утроят възобновяемата енергия до 2030 г. ЕС цели да увеличи своя дял от възобновяеми енергийни източници до да произвежда минимум 42,5% от енергията на държавите-членки до 2030 г.

Но в световен мащаб емисиите ще трябва да намалеят значително, ако светът иска да продължи да поддържа температурите под границата от 1,5 градуса по Целзий, както е посочено в Парижкото споразумение от 2015 г.

Според доклад на ООН, публикуван през декември, при настоящите обещания човечеството е на път да види глобалните средни температури да се покачат с между 2,5 и 2,9 градуса по Целзий над прединдустриалните нива до края на века.

За да се предотврати повишаване на температурата и да се избегнат още по-катастрофални екстремни метеорологични събития, експертите казват, че прогнозираните през 2030 г. емисии от всички парникови газове, включително въглероден диоксид, метан и азотен оксид, ще трябва да намалеят с 42%.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст