Най-големият плаващ вятърен парк в света вече е официално открит

ESG

Той подпомага за захранването на нефтените операции в Северно море

 

Норвежкият престолонаследник принц Хаакон официално откри съоръжение, описано като "най-големия плаващ офшорен вятърен парк в света", с което бе отбелязана кулминацията на голям проект за възобновяема енергия, осъществяван от години, съобщава CNBC. 

Разположен на около 140 км от брега на Норвегия на дълбочина от 260 до 300 м, Hywind Tampen използва 11 турбини. Вятърният парк произведе първата си енергия през ноември 2022 г. и влезе в пълна експлоатация този месец.

Въпреки че вятърът е възобновяем източник на енергия, Hywind Tampen помага за захранването на операциите в петролни и газови находища, като идеята е, че по този начин ще се намалят емисиите на въглероден диоксид на тези обекти.

"Hywind Tampen има капацитет на системата от 88 мегавата и се очаква да покрива около 35 % от годишните нужди от електроенергия на петте платформи Snorre A и B и Gullfaks A, B и C", заяви норвежката енергийна компания Equinor.

Плаващите вятърни турбини се различават от вятърните турбини с фиксирано дъно, които са закрепени към морското дъно. Едно от предимствата на плаващите турбини е, че те могат да се инсталират в много по-дълбоки води, отколкото турбините с фиксирано дъно.

През последните години редица компании и големи икономики като САЩ си поставиха за цел да увеличат плаващите вятърни инсталации.

 

Equinor, основен играч в сектора на изкопаемите горива, описва турбините в Hywind Tampen като "монтирани върху плаващи бетонни конструкции с обща система за закрепване".

Наред с Equinor, партньори в проекта Hywind Tampen са Vår Energi, INPEX Idemitsu, Petoro, Wintershall Dea и OMV.

Проектът край бреговете на Норвегия бележи последната стъпка на Equinor в сектора на плаващите вятърни електроцентрали.

През 2017 г. компанията започна работа в Hywind Scotland - съоръжение с пет турбини и мощност 30 мегавата, което нарича първия плаващ вятърен парк на планетата. 

"С Hywind Tampen показахме, че можем да планираме, изградим и пуснем в експлоатация голям плаващ офшорен вятърен парк в Северно море", заяви в изявление Сири Киндем от Equinor, която ръководи бизнеса на фирмата с възобновяеми енергийни източници в Норвегия.

"Ще използваме опита и наученото от този проект, за да станем още по-добри", добави тя. "Ще строим по-големи, ще намалим разходите и ще изградим нова индустрия на раменете на нефтената и газовата индустрия."

Захранване на нефтената и газовата промишленост

Използването на плаващ вятърен парк за захранване на индустрията за изкопаеми горива вероятно ще предизвика сериозни дебати в момент, когато дискусиите за изменението на климата и околната среда са в центъра на вниманието на много хора. 

Това е така, защото въздействието на изкопаемите горива върху околната среда е значително. Според Организацията на обединените нации от 19-ти век насам "човешката дейност е основният двигател на изменението на климата, главно поради изгарянето на изкопаеми горива като въглища, нефт и газ". 

"Изгарянето на изкопаеми горива генерира емисии на парникови газове, които действат като одеяло, увито около Земята, задържайки слънчевата топлина и повишавайки температурите", се казва още в доклада.

Залогът е голям. В речта си на срещата на върха COP27 за изменението на климата в Шарм ел-Шейх, Египет, миналата година, Генералният секретар на ООН отправи остро предупреждение към участниците. 

Антонио Гутериш заяви: "Ние сме в борбата на живота си и губим. Емисиите на парникови газове продължават да растат, глобалните температури се повишават и нашата планета бързо се приближава към критични точки, които ще направят климатичния хаос необратим."




Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст