Как да разберете дали вашият имейл е бил хакнат и какво да направите

Има няколко начина да проверите дали вашият имейл е бил хакнат

 

Имейл акаунтите са особено популярна цел за хакери. Те често съдържат богатство от ценни данни, включително банкова информация. Достъпът до тези данни може да позволи на измамниците да кандидатстват за кредит, да отворят нови акаунти или да извършват измамни транзакции.

Ето как да разберете дали имейлът ви е бил хакнат, какви стъпки да предприемете и как можете  да защитите акаунта си от бъдещи атаки, по данни на Forbes.

Как да разпознаете, че имейлът ви е хакнат?

Снимка: iStock

Хакерите имат няколко начина да проникнат във вашия имейл акаунт. Най-често срещаният е фишингът – подмамване на жертвата да кликне върху фалшива връзка. Потребителите може да са уязвими, когато използват обществени или споделени устройства. Или ако са използвали лесна за запомняне парола или са я повторили от друг хакнат сайт.

 

Най-ясният знак е невъзможността за влизане. Други включват неочаквани или липсващи имейли (за които можете да разберете от вашите контакти), неочаквани промени в паролата или настройките на акаунта ви или сигнали от вашия имейл доставчик.

Има няколко начина да проверите дали вашият имейл е бил хакнат:

Снимка: iStock

Първо, стартирането на антивирусна програма може да открие наличието на подозрителен софтуер, което вероятно е най-надеждният начин за проверка. В допълнение, много фирми за сигурност имат онлайн услуги, които могат да ви кажат дали вашата парола е достъпна в тъмната мрежа.

Примери за признаци на хакване:

1. Невъзможност за приложение

Повечето хора разбират, че имейлът им е бил хакнат, когато не могат да влязат с текущата си парола или когато настройките на акаунта им са променени. Може също да забележите неизвестни устройства или местоположения в регистъра на активността на вашия имейл акаунт.

 

2. Неизвестни изпратени имейли

Снимка: iStock

Вашите контакти може да започнат да получават странни имейли от вас, може би с молба да кликнат върху връзка или да изпратят пари. Проверката на вашата папка Изпратени може да разкрие масов имейл, изпратен до всички ваши контакти. Междувременно други, истински имейли може да изчезнат, докато хакерът поеме контрола.

3. Ще получите предупреждение

В зависимост от вашия доставчик и настройките на акаунта ви може да разберете, че вашият имейл е бил хакнат, когато получите известие от вашия имейл доставчик. Може да ви предупреди за промяна на настройките на вашия акаунт или за влизане от неизвестно устройство или местоположение. Сигналът ще поиска потвърждение, че това сте вие ​​и ще ви позволи да защитите акаунта си.

 

4. Имейли за повторно задаване на парола

Може да започнете да получавате имейли с молба да нулирате паролата си за други уебсайтове – сайтове за пазаруване, финансови институции и други подобни. Това е знак, че престъпниците са хакнали вашия имейл и сега се опитват да получат достъп до другите ви акаунти и услуги, както и да открият и използват вашите банкови данни.

Какво да направите, ако вашият имейл е бил хакнат?

Ако подозирате, че вашият имейл акаунт е бил хакнат, имате много работа за вършене. И трябва да реагирате бързо. Първият приоритет е да си върнете контрола върху акаунта.

Стъпки, които трябва да се предприемат:

1. Стартирайте сканиране за вируси

Вероятно нападателите са получили достъп чрез зловреден софтуер. Ако все още имате достъп до акаунта си, първо стартирайте цялостно сканиране за вируси на всички устройства. Това включва компютри, смартфони и таблети. В същото време се уверете, че вашите браузъри и приложения са актуални и че сте инсталирали актуализации за сигурност. Също така е добра идея да премахнете всички добавки или приложения, които вече не използвате.

2. Променете паролата си

След като сте сигурни, че устройствата ви са защитени, променете паролата си на нещо напълно ново и уникално. Уверете се, че новата парола е силна и уникална. Използвайте главни и малки букви, цифри и специални знаци. Избягвайте всичко, което може лесно да се отгатне, като дати на раждане или имена на деца или домашни любимци, както и „модифицирани“ версии на тази информация.

3. Проверете други сметки

Имейл данните често се използват за достъп до други акаунти, като социални мрежи, абонаментни услуги и банкиране. И тези акаунти често са цел на хакери. Трябва да прегледате всички други акаунти и да се уверите, че са защитени. Променете си паролите за всеки случай. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст