НАП ще ни уведомява с писма или телефонни обаждания за необявени или неточно декларирани доходи
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни
Иван Хиновски и Меглена Русинова виждат опит за декапитализация и довеждане на НЕК до фалит
Намаляването на цената на тока – и през лятото, и от началото на следващата година, е извън пределите на възможностите на енергетиката и до две години ще започне да се увеличава рязко, докато достигне пазарната си стойност – с 30% по-висока, отколкото е сега. За това предупредиха енергийният експерт и председател на Българския енергиен форум Иван Хиновски и представителят на Българската фотоволтаична асоциация Меглена Русинова в предаването „Тази сутрин” по bTV.
„С намаляването на цената се залага бомба със закъснител – поевтиняването на тока сега е увеличение в бъдеще”, предупреди Русинова.
Двамата експерти бяха единодушни, че българската енергетика не се управлява експертно и се цели декапитализация на предприятия по цялата верига – производители, пренос, доставчици. „Общественият доставчик – Националната електрическа компания (НЕК), има дълг от 2,7 млрд. лв., който тежи като воденичен камък”, коментира Иван Хиновски.
Той е категоричен, че понижаването на цената на тока не отговаря на обективните условия. „Върху една средностатистическа сметка от 50 лв. вие ще спестите 50-80 стотинки”, подчерта той.
Меглена Русинова обвини политиците в популизъм заради фактическата стойност на намалението от 80 стотинки. „То всъщност води до катастрофа в енергетиката и декапитализиране на сектора”, подчерта тя.
Според представителя на Българската фотоволтаична асоциация се готви декапитализация на НЕК, както и на производителите на зелена енергия чрез новата 20-процентна такса върху печалбата им, за да може цялата система да бъде доведена до банкрут.
Меглена Русинова изтъкна, че през 2012 г. делът на произведения от фотоволтаични централи ток в енергийния микс е 1,8%. „Не е сериозно и не е достоверно да се твърди, че това производство се отразява на сметките. Това е една мъгла, която прикрива другите неясни схеми за финансиране в българската енергетика - корупция, конфликт на интереси, липса на прозрачност при обществените поръчки, крос-субсидирането на Топлофикациите – всички тези неефективности, които ние плащаме. Има неясна политика, направо хаос в действията на институциите”, критикува Русинова.
По думите й, особено вредно за развитието на енергетиката е влиянието на „старите” лобита, които представителката на Българската фотоволтаична асоциация илюстрира с проекта АЕЦ „Белене”. „Кой е най-скъпият проект в България? В Белене има 0 мощност, а българските граждани са платили за централата 2 млрд. лв. На този фон Германия изнася за Франция по-евтина електроенергия от слънчева централа”, изтъкна Меглена Русинова.
Иван Хиновски също изтъкна, че енергетиката е секторът с най-сериозни икономически интереси, защото в този отрасъл са най-големите обществени поръчки.
В същото време експертът предупреди, че НЕК е във фактически фалит. „Това означава, че ако кредиторите предявят някакъв иск, НЕК трябва да стане тяхна собственост – в един момент дългът ще стане дължим от бюджета и да го плащат българските граждани”, обясни експертът.
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни
На 12 декември се очаква да има решение за влизането на България и по суша
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно