Няма спекулативни цени на хляба, има скъпа пшеница

БГ Бизнес

Не били виновни производителите, а котировките на световните пазари

Скъпа пшеница – скъп хляб. Това просто и логично обяснение стои зад рекордната цена на брашното и хляба, а не евентуални спекулации от страна на производителите в бранша. Това заяви пред bTV Савина Влахова, председател на Съюза на мелничарите в България. По думите й не може да се говори и да се очаква спекулативно покачване на цените, защото има достатъчно голяма конкуренция в сектора на хлебопроизводството и това няма как да бъде допуснато.

Така на практика Влахова потвърди тезата на земеделския министър Мирослав Найденов, който във вторник обяви, че има обективни причини за по-високата цена на хляба – рекордно скъпата пшеница и поскъпването на енергоносителите.

„Покачването се дължи най-вече на покачването на цените на световните пазари. За щастие България е производител на пшеница и не страда от недостиг. Дори напротив -производството надхвърля многократно потреблението”, увери председателят на Съюза на мелничарите у нас.

По думите й не е коректно да се търси вина за по-скъпия хляб в производителите, въпреки че някои от тях имат запаси на купена при по-ниски цени миналогодишна пшеница. „Всяка мелница сама се снабдява, сама си знае какви са и запасите и от какво количество нова суровина се нуждае. Чисто технологично в един момент има смесване на стара и нова реколта пшеница. Точно по тази причина поскъпването на хляба стана плавно, а не както при пшеницата, която стартира на 300 лева за тон без ДДС, а сега е на около 450 лева за тон. Това е голям скок”, поясни още Влахова.

От своя страна Злати Златев – председател на Националния съвет по зърното подчерта, че зърненият баланс на страната е осигурен. „Радваме се и на по-добро качество на пшеницата в сравнение с минали години. Затова имаме и голям износ, за миналата година той е бил 2 375 000 тона”, каза експертът.

Хлебопроизводителите вече наблюдават рекордното поскъпване на брашното в последните десетина дни, но засега удържат цените на нива отпреди поскъпването.

„Ценовият скок е рекорден, в близките 1-2 години нямаше такова поскъпване. Към момента плащаме 1000 лева на тон за брашното за закуски и 800 лева – за хляба”, поясни Георги Георгиев – производител. По думите му се наблюдава тенденция на спад в търсенето, като не е ясно дали това е заради поскъпването на хляба или заради традиционно слабия летен сезон.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст