
Кристалина Георгиева: Колкото по-дълго остане несигурността, толкова по-скъпо ще ни струва
Протекционизмът подкопава производителността в дългосрочен план, казва тя
Догодина обаче той се очаква да падне до 1,5%, а през 2017 г. да се вдигне до 2%
Европейската комисия очаква България да има реален растеж на БВП от 1,7% тази година. Ръстът ще е движен основно от износа и намаляващите цени на петрола, съобщават от Министерството на финансите.
През 2016 г. се очаква леко понижение на темпа на ръст на БВП до 1,5%, тъй като усвояването на еврофондове ще бъде по-малко поради преминаването към новия програмен период.
През 2017 г. се очаква растежът да се ускори до 2% със засилването на вътрешното търсене.
Тези очаквания на Комисията представляват повишение в сравнение с пролетната им прогноза, пише в съобщението на финансовото ведомство.
Според ЕК частното потребление през 2015 г. ще забави растежа си поради ограничения ръст на заплатите и по-рестриктивната фискална политика. През следващите две години се предвижда постепенно засилване на растежа на потребителските разходи.
За целия прогнозен период се очаква ниска инвестиционна активност, а през 2016 г. свиването на публичните инвестиции.
Растежът на износа се очаква да изпреварва този на вноса през следващите две години.
Според очакванията на ЕК, пазарът на труда ще продължи постепенно да се възстановява. Очакваният растеж на заетостта възлиза на 0,3% за 2015 и 2016 г. и се ускорява до 0,5% през 2017 г.
Това, заедно с очакваното намаление на работната сила, ще доведе до понижение в нивото на безработица до 8,8% в края на 2017 г.
Средногодишният темп на инфлация се очаква да бъде отрицателен за 2015 г. (0,8%), а за 2016 г. ще бъде положителен (0,7%).
Количествените улеснения от страна на ЕЦБ, обезценката на еврото и процесът на възстановяване при пазара на труда се очаква да ограничат дефлационната тенденция и да окажат натиск за нарастването на цените.
Според прогнозата на ЕК инфлацията ще поддържа ниско ниво до 1% през 2017 г. Прогнозата на ЕК предвижда подобряване на бюджетното салдо на начислена основа през 2015 г. спрямо 2014 г., като очакванията са в края на годината то да е с дефицит 2,8% от БВП.
Работейки с предположението за запазване на политиките в бюджетната сфера от предходната година, се предвижда минимално свиване на дефицита на сектор "Държавно управление" през 2016 г. с 0,1 процентни пункта.
Протекционизмът подкопава производителността в дългосрочен план, казва тя
Решението идва на фона на икономически сътресения
Кои са те и как да ги избягвате