България с най-висок ръст на сделките с бизнес имоти в ЕС

БГ Бизнес

Активни остават главно местните инвеститори, чуждите купуват земя

България отбелязва най-високия ръст на сделките с бизнес имоти сред държавите в Европейския съюз през 2014 г., показва новото издание на Глобалния инвестиционен атлас на консултантска компания, представено от стратегическия й партньор в България и Македония, цитирано от БТА.

Проучването обхваща пазарите в 62 страни. Сред тях България е водеща по ръст в ЕС с увеличение от 226 на сто на обема на сключените сделки в сравнение с година назад. През 2014 г. в страната са продадени бизнес имоти на обща стойност 286 млн. долара.

Статистиката обхваща транзакции с офиси, хотели, индустриални имоти, търговски центрове и строителни терени.

Първа по ръст в класацията на компанията е Сърбия, където инвестиционният пазар е нараснал с близо 709 на сто до 67 млн.долара, но ръстът там е от много ниска база.

"През 2014 г. възстановяването на пазара на бизнес имоти в България ускори своя ход, водено от увеличаващото се търсене и заетост при офис площите и индустриалните имоти. Това от своя страна доведе до засилен инвеститорски интерес както за започване на нови проекти, така и за придобиване на вече работещи и генериращи доходност инвестиционни имоти", казва Михаела Лашова, изпълнителен директор на партньорската компания.

Извън покупките на земя интересът на инвеститорите е насочен главно към подценени имоти - офис сгради и търговски центрове, които се нуждаят от допълнителни инвестиции и преструктуриране.

Водещите мотиви при тези сделки са отстъпките в цените, които могат да бъдат постигнати, и потенциалът на тези активи за засилване на пазарните им позиции. Очакванията за България са инвестиционната активност да остане висока, но и през 2015 г. тя ще зависи най-вече от икономическото развитие на еврозоната като основен търговски партньор на страната.

Активни остават главно местните инвеститори, докато тежестта на чуждите капитали расте основно при покупките на строителни терени и развитието на нови или рестартиране на замразени проекти.

На повечето европейски пазари продължава спадът на доходността. България не прави изключение - при офис и търговските площи тя се е движела около 9 на сто, а при индустриалните - около 11.25 на сто, с тенденция за намаление. Изключение от този тренд са Русия и Украйна, основно заради по-високия риск за инвеститорите.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст