Защо толкова много хора пият „Блъди Мери“ сутринта на 1 януари?

 

Напитката е много популярна на местата за брънч или закуска в САЩ. Но дойде ли следобед, поръчките намаляват

 

Кървавата Мери или както е по-популярно „Блъди Мери“, коктейл, пълен със зеленчуци и водка, често служи като убежище за тези, които се надяват да балансират тежките вечери с малко повече алкохол и трудната сутрин след това.

„Имам приятели, които понякога го наричат „супа“ или „коктейл супа“, казва Брайън Бартелс, ресторантьор, дългогодишен барман и автор на „The Bloody Mary: The Lore and Legend of a Cocktail Classic“, цитиран от CNN. „Кога си мислим за супа най-често? Това обикновено означава, че сме болни и трябва да хапнем, защото ни кара да се чувстваме по-добре.“

Съвсем подходящо, 1 януари е Национален ден на „Блъди Мери“.

Напитката е много популярна на местата за брънч или закуска в САЩ. Но дойде ли следобед, поръчките намаляват. Това е така, защото този коктейл идва с негласно правило: обикновено се ограничава до часовете за закуска и обяд.

Освен това барманите мразят да го правят.  Направата на едно „Блъди Мери“ може да отнеме много време и да изисква многократни действия от страна на барманите, дори ако има налична предварително приготвена смес.

„След 21:00 този трябва да се нарича „Кошмарът на барманите“, започва една тема в Reddit в групата r/bartenders.

Снимка: Unsplash/Marie-Michèle Bouchard
Как се появява „Блъди Мери“?

Точният генезис на „Блъди Мери“ е толкова мъгляв, колкото и събитията от една приключенска нощ преди това.

 

Популярната теория поставя родното място на този коктейл в Париж през 1921 г., където Фернан „Пийт“ Петио, барман от нюйоркския бар Harry (тогава известен като The New York Bar), е смятан за създател на алкохолен коктейл от доматен сок, подправен със сол и черен пипер и няколко капки сос „Уорчестър“.

Друга теория гласи, че актьорът Джордж Джесел е създал напитката през 1927 г. в Палм Бийч, Флорида, след като игра на софтбол се удължава цяла нощ. За да убие миризмата на „развалени картофи“ от прашната бутилка водка, на която се натъква, Джесел твърди, че се е опитал да я прикрие с помощта на сос „Уорчестър“, доматен сок и лимон.

Преди „Блъди Мери“ да бъде разработена, американците от XIX век се обръщат към коктейла със стриди (няколко малки стриди, смесени със сол и лют сос) като помощници при махмурлук. Отделно, когато доматеният сок е пуснат на пазара през 20-те години на миналия век, той е рекламиран като здравословна тонизираща напитка.

Снимка: iStock

Въпреки преданията, много официални и ненаучни изследвания в крайна сметка развенчават „Блъди Мери“ като лек за махмурлука, според блога Serious Eats.

„Неалкохолните съставки на Bloody Mary доставят електролити, вода, витамин C и витамин B6, всички от които могат да помогнат при махмурлук“, според сайта. "Водката, не толкова много."

И все пак няма твърдо правило, което да пречи на напитката да се прави или да се пие по всяко време на деня.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст