Тя дойде, тя видя, тя победи: 5 жени предприемачи, които промениха света (ВИДЕА)

Тези успешни жени заслужават да бъдат празнувани не само на 19 ноември (Международният ден на жената предприемач), но и всеки един ден от годината

 

Жените на ръководни позиции в България се увеличават, въпреки че остават по-малко от мъжете, като през 2023 г. техният брой е достигнал 68 000, което с 3200 повече в сравнение с предходната година. Това показват данните от Доклад за равнопоставеността на жените и мъжете за 2023 г. През миналата година делът на жените, които са част от управленски бордове, се е увеличил от 14,8% на 18,3%. Разликата в заплащането между двата пола през 2022 г. е била 13% в полза на мъжете, се посочва в доклада.

Въпреки повишението на ангажираността на жените в света на бизнеса, е имало времена, в които дори шансът да получат образование е бил постиган с борба. 

Обръщаме поглед назад в историята, за да надникнем в животите на жените предприемачи, които промениха света завинаги. От играчи на фондовата борса до дизайнери, от готвачи до компютърни специалисти, тези успешни жени заслужават да бъдат празнувани на 19 ноември (Международният ден на жената предприемач) и всеки един ден от годината.  

  1.  Жената, която засади индиго: Елиза Лукас Пинкни (1722-1793)

Благодаря на тази жена за: сините дънки

Когато повечето момичета на нейната възраст се подготвят за брак, 16-годишната Елиза Пинкни вече управлява три плантации в Южна Каролина. Решена да намали дълга на семейството си, тя се опитва да отглежда джинджифил, люцерна и други експериментални култури, но постига много малък успех. След това, през 1739 г., прави огромен бум да засади реколта с растението индиго и след това и първия завод за индиго в Северна Америка, в който се боядисват текстили.

С помощта на връзките на баща си Пинкни се научава как успешно да расте, да култивира и продава индиго. До 1775 г. Южна Каролина изнася индиго с днешна стойност от над 30 млн. долара.

Снимка: walkandtalkchs

 
  1. Жената, която създаде малката черна рокля: Коко Шанел (1883-1971)

Благодаря на тази жена за: дамската чанта

Нейното име се превърна в марка за качество в модната индустрия. Коко Шанел е един от най -емблематичните модни дизайнери на всички времена, но коя е Коко преди Шанел?

Снимка: Getty Image

Ранните ѝ години са всичко друго, но не и бляскави. Родена като Габриел Шанел, тя е отгледана от монахини в католическо сиропиталище във Франция, където за първи път се научава как да шие. Тя преследва кариера на шивачка в цялата си младост, но също така се радва на кратък период като певица и по това време поучава известния си прякор „Коко“.

Снимка: Getty Image

През 1910 г. тя отваря първото си шивашко ателие, а през 1913 г. първият си бутик. Отличителни за стила ѝ са проектите, вдъхновени от мъжко облекло. Тя променя начина, по който жените се обличат завинаги. За да премахне портмонета, които дамите държат в ръка, тя измисля чантата, която се носи на рамото.  Тя популяризира женските панталони, но и все по-удобната „малка черна рокля“ и аксесоари като бижута, парфюми и костюми. Жените навсякъде се влюбват в елегантния, но прост стил на Шанел, изхвърляйки корсетите си, за да ги заменят с по -удобен и практичен гардероб.

Снимка: btvnovinite.bg

  1. Жената, която написа код ... за ракети: Ани Исли (1933-2011)

Благодаря на тази жена за: хибридните коли

Исли никога не е планирал да стане ракетен учен. През 1955 г., тя попада на статия във вестник за жени, които са работили като „човешки компютри“ в НАСА. Тя кандидатства и  прекарва следващите 34 години от живота си, допринасяйки за аерокосмическата индустрия.

След дипломирането си, Исли е наета като един от четиримата служители от афроамерикански произход и започва кариерата си, правейки изчисления. Когато „човешките компютри“ в крайна сметка са заменени от машини, тя научава шепа езици за програмиране и работи като компютърен програмист за проекта на ракетата „Кентавър“ на НАСА, който поставя технологичния старт за създаване на космическата совалка. Нейната работа също проправи пътя за развитието на съвременните хибридни автомобили. През 70 -те години тя най-накрая печели математическата си степен от щата Кливланд. Твърдо вярваща в образованието, участва в програми за обучение в училище, за да насърчи момичетата от малцинства да продължат кариера в технологиите.

Снимка: bg.wikipedia.org

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст