Лингорски: България е далеч от дългова спирала

 

Зелената сделка ще изисква структурни промени, но не означава загуба на работни места, смята икономистът

България е далеч от дългова спирала. Проблемът е, че дълго време продължаваме да оперираме на дефицит. Покриване на стари задължения с нов дълг. Това заяви главният икономист на Българската банка за развитие Илия Лингорски в предаването "Тази сутрин".

Преди дни финансовият министър Асен Василев заяви, че таванът на дълг за 2022 г. е бъде увеличен до 10 млрд. лв. Toвa e yвeличeниe c 2.7 млpд. лв. cпpямo ceгa зaлoжeнoтo в Зaĸoн зa дъpжaвния бюджeт. Той ще бъде щe бъдe глacyвaнo c предстоящата актуализация, която трябва дa влезе в сила oт 1 юли.

Според него Министерство на финансите е доста компетентна институция по отношение на това как да се управляват активно пасивите и активите на фиска. 

"Политическо решение е това дали бюджетът отива към дефицит, дали ще бъде по-дълъг този период, в който бюджетът няма да е балансиран или ще се връща обратно към фискална консолидация", подчерта Лингорски.

Той коментира и прогнозата на Василев за това, че икономическата среда в България ще остане инфлационна в обозримото бъдеще. "Инфлацията беше доста осезаема и мерките, които правителството предлага, са компенсаторни, а не антиинфлационни. Това не означава, че ще има годишен и многогодишен период на инфлация".

"Много често виждам, че се бъркат антиинфлационните с компенсаторните мерки. Фискалните антиинфлационни мерки са свързани с консолидация на бюджета, което означава, че или се повишава приходната част, или се намалява, а често се случва и двете. Въпросът е, когато са компенсаторни, как са таргетирани и кои групи всъщност получат компенсациите? Винаги принципът трябва да е насочен към най-уязвимите групи, които не могат по никакъв друг начин да се справят със ситуацията", обясни икономистът.

"Зелената сделка ще изисква структурни промени" 

"Зелената сделка ще изисква структурни промени. Плановете за възстановяване и устойчивост са изключително важни в подкрепата за инвестициите в целия Европейски съюз. От началото на годината виждаме данните за преките чуждестранни инвестиции, които рязко се подобряват. Два или три пъти инвестициите са по-добри за първото тримесечие на тази година отколкото преди. Националните планове за възстановяване на страните членки са от много голямо значение, защото в тях са заложени инвестиции към постигане на климатичните цели на Европейски съюз, така че да се постигне бързо осъвременяване на икономиката - въвеждане на дигитализацията", заяви Лингорски.

Той коментира и това дали ще се стигне до загуба на нови работни места заради Зелената сделка. "Това осъвременяване на нашата икономика, не означава намаляване на работните места. Един от проблемите е свиването на пазара на труда, но не заради недостиг, а заради намирането на квалифицирани кадри".   

Бизнес Видео Подкаст