Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Във фокуса бяха газопроводи и "Лукойл"
В края на 2023 г. е време за равносметка какво се случи или не се случи през последните 12 месеца. Що се отнася до енергетиката у нас, може да се каже, че в някои направления годната беше доста положителна.
Националната статистика отчете за първите 6 месеца намаляване на цените на електрическа енергия и природен газ и за битовите и за небитовите клиенти в сравнение с периода юли - декември 2022 година.
Най-добрите новини през годината като че ли идват за интерконектора между България и Гърция.
Общо 12,7 млн. мегаватчаса природен газ са транспортирани през газопровода IGB от въвеждането му в търговска експлоатация на 1 октомври 2022 г. до края на юни 2023 г. , а до октомври тази година количествата стигнаха 16,4 млн. мегавата. Така той осигурява 50% от вътрешното потребление на нашата страна.
IGB се свързва директно с Трансадриатическия газопровод (TAP), което прави България част от Южния газов коридор и дава възможност за достъп до сигурни доставки на природен газ от диверсифицирани източници както за страната, така и за по-широкия регион.
Капацитетът на интерконектора Гърция-България се предлага на две европейски платформи за резервации - PRISMA за точките на междусистемно свързване в Комотини, където газопроводът се свързва с Трансадриатическия газопровод и с мрежата на гръцкия национален оператор DESFA, и платформата RBP за точката на междусистемна свързаност при Стара Загора, където IGB се свързва с мрежата на "Булгартрансгаз".
Най-новото събитие в сектор енергетика пък се случи наскоро, когато на тържествена церемония в Ниш бе пуснат в експлоатация интерконекторът България-Сърбия. Газът ще идва от Азербайджан.
Капацитетът на газопровода е 1 милиард и 800 милиона кубически метра годишно. Връзката е реверсивна и газ може да тече в двете посоки. Газовата връзка е дълга 170 километра и свърза градовете Нови Искър и Ниш.
Президентът на Азербайджан Илхам Алиев посочи, че до 2027 г. страната му ще удвои износа си на природен газ към Европа.
Драмите с дерогацията и "Лукойл"
Тази година "Лукойл" беше в светлината на прожекторите.
Т.нар. дерогация за "Нефтохим" (временно изключение от ембаргото на ЕС за вноса на руски петрол) бе извоювана от правителството на Кирил Петков през май 2022 г. и важеше до 5 декември 2024 г. Мотивът – да се подготви преходът на предприятието за работа изцяло с различни от руския сорт "Уралс" видове петрол и да няма сътресения на пазара на горива. Очакванията на потребителите бяха за намаляване на тогавашните високи цени и, макар и по-бавно от желанията, това се случи.
"Лукойл" може да спре да работи с руски петрол не по рано от 1 март - това е заключението на Съвета по сигурност към премиера, съобщено през ноември.
Премиерът Денков заяви, че за да няма трусове с цени и проблеми за рафинерията, не може веднага да спре руския петрол.
"Минималните срокове за поетапно премахване на дерогацията са: след 31 декември 2023 г. не повече от вносен 50% руски нефт, след 31 януари 2024 г. не повече от вносен 25% руски нефт, от 1 март 2024 г. изцяло неруски нефт. Всяко съкращаване на сроковете повишава рисковете от нарушаване на оперативната дейност на "Лукойл Нефтохим" и повишава риска от покачване на пазарната цена на горивата".
Относно данъците, от "Лукойл" казват към октомври дружеството е изплатило близо 647 млн. лева, от които 153 млн. лева авансово изплатени корпоративен данък и временна солидарна вноска.
"Заявленията пред медиите за допълнително дължим данък от 1 млрд. лева са направо абсурдни", се посочва в позиция на компанията и се обяснява, че разликата между котировките на Brent и Urals отдавна не е 30 долара/барел, а към днешна дата е 6-7 долара/барел.
През октомври министърът на финансите Асен Василев съобщи през Financial Times, че частната руска компания "Лукойл" е стартирала процес на продажба на рафинерията си в Бургас. Така на практика той озвучи слух, който витаеше от поне 3 месеца.
В началото на декември Кирил Петков обяви, че сделка с участието на рафинерията задължително трябва да бъде одобрена от парламента.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи