КЗП: При онлайн пазаруването ниската цена е повод за притеснение
Експертите със специални предупреждения за търговията в социалните мрежи
Цената на българската суровина се е вдигнала почти с 50% за няколко месеца
Сега в страната има внос на пакетирано прясно мляко от Украйна на изключително ниски цени, което прави дъмпинг на нашата продукция и силно затруднява работата ни, обяви Владислав Михайлов, председател на Националната асоциация на млекопреработвателите, цитиран от Agri.bg.
От думите му стана ясно, че няма достатъчно българска суровина, наличната е много скъпа, а освен това украинското мляко пристига на изключително ниска цена. Цената на суровото мляко расте и в Европа, но вносът на продукция извън Европейския съюз, конкретно от Украйна и в частност от Сърбия се отразява много зле на родните преработватели.
Цената на суровината през лятото е била около 90 ст./л от голяма ферма, в момента върви по 1.33 лв./л, което е близо 50% ръст.
„При по-малките ферми цената е около 1.10 – 1.15 лв./л в зависимост от качеството. Да се внася сурово мляко от други страните в Общността в момента не е изгодно, тъй като там се изкупува по 1.40 лв./л (70 евроцента/л), и винаги е било по-скъпо от нашето“, уточни Михайлов.
Наблюденията сочат, че в последно време вносът на сухо мляко е намалял сериозно. Според специалиста е по-добре да се работи със свежо мляко, затова с колегите си използват преобладаващо от него.
В момента от асоциацията подготвят становище за Министерството на земеделието, в което ще настояват млекопреработвателите да бъдат подпомогнати при същите условия както земеделците и животновъдите, като се отчита, че предприятията им са по-големи.
Преработвателите не са получавали помощ, свързана с изкривяването на пазара заради войната в Украйна. Само през 2020 г. и 2021 г. частично са подпомогнати във връзка с Ковид кризата.
„Още малко ще започнат да внасят кашкавал и сирене и ние тогава какво ще правим. Да затваряме ли?“, запита млекопреработвателят.
Другото негово притеснение е свързано с липсата на информация за това как са произведени тези млека, при какви стандарти за качество, кой е контролирал производството.
„В момента цените на суровото краве мляко са доста добри. Получаваме над 1.10 лв./л и се очертава през зимата да се повишават, което за нас животновъдите е много добре при положение, че цена на зърното все още е ниска“, коментира ситуацията животновъдът Николай Господинов. Той има стадо от около 500 животни от породата Холщайн, от които 300 са дойни.
„Вносът на готово украинско мляко засега не влияе на родните производители. Ситуацията е благоприятна за отглеждане на животни, но земеделците определено страдат от ниските изкупни цени“, смята младият животновъд. Според него от 4 години не е имало толкова добър период за животновъдството. Само преди две години цената на 1 кг фураж беше по-висока от цената на млякото, което е абсурдно, а сега фуражът е почти 3 пъти по-евтин от суровия продукт.
„Аз съм на мнение, че е необходимо държавата да има отношение към цялата верига на производство, да въведе някакви регулации. Нужен е баланс по цялата верига за абсолютно всички. Нямаме интерес ние да сме добре, а млекопреработвателите да страдат, всички сме в една верига, която не трябва да се нарушава“, убеден е Господинов.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Експертите със специални предупреждения за търговията в социалните мрежи
Целта е да се намали замърсяването на въздуха
Клиентите ще плащат 10% по-малко, отколкото преди