ChatGPT срещу BgGPT: Помолихме изкуствен интелект да планира почивката ни в България

Това, което преди отнемаше много време, сега може да бъде извършено за минути

 

В ерата на дигитализацията и високите технологии, изкуственият интелект навлиза във всички аспекти на нашето ежедневие, включително и в планирането на пътувания и почивки. Това, което преди отнемаше много време, сега може да бъде извършено за минути. Но до колко е релевантна информацията, която получаваме? Изправяме ChatGPT срещу българското изобретение – BgGPT, за да разберем.

Избор на дестинация

Избирането на дестинация винаги е била една от трудните задачи стане ли въпрос за плануване на почивка. За целите на проучването избрахме изкуствения интелект да ни предложи най-добрите места за почивка по българското Черноморие.

И двете платформи ни предложиха почти идентични отговори като топ 3 са градовете – Слънчев бряг, Златни пясъци и Албена. Срещу всеки от градовете имаше кратко пояснение за града и какво може да очаквате от него, което улеснява избора на летовника.

Ако зададете въпроса: „Кой е най-добрият курорт, който да избера?“, както на ChatGPT, така и на BgGPT, ще получите пълно разяснение кой курорт е подходящ за семейна почивка, романтично преживяване или луд уикенд с приятели.

При избора на продължителността на самото пътуване, има малка разлика в отговорите. ChatGPT анализира ситуацията и дава възможно най-добрата информация, за да можем сами да вземем решение. Освен видовете почивка – кратка, седмична и дълга, той ни предоставя и фактори, които трябва да вземем предвид като: целите ни за почивката, бюджет, сезон и отпуска. B GPT е по-лаконичен в това отношение.

Бюджет

 

Попитахме и двата изкуствени интелекта „Колко пари ще са ми нужни за престой от 5 дни в Слънчев бряг?“ и получихме цяла разбивка на всички възможни разходи, които можем да направим. Цените, разбира се, са приблизителни, но можем да добием представа колко горе-долу трябва да е бюджетът ни. Тук ChatGPT се справи много по-добре от BgGPT.

  1. Настаняване

Хотел (3-4 звезди):

Цени около 100-150 лева на нощ.

5 нощувки х 125 лева = 625 лева

Апартамент:

Цени около 70-100 лева на нощ.

5 нощувки х 85 лева = 425 лева

  1. Храна и напитки

Закуска: Ако не е включена в цената на настаняването, може да струва около 10-15 лева на ден.

5 дни х 12 лева = 60 лева

Обяд и вечеря: Среден ресторант – около 20-40 лева на хранене.

5 дни х 2 хранения х 30 лева = 300 лева

Напитки и закуски: Около 10-20 лева на ден.

5 дни х 15 лева = 75 лева

  1. Развлечения и атракции

Аквапарк: Около 40 лева на човек. 2 посещения х 40 лева = 80 лева

Нощни клубове и барове: Вход и напитки около 50-100 лева на вечер. 3 вечери х 75 лева = 225 лева

Разходки с лодка: Около 50 лева на човек. 1 разходка х 50 лева = 50 лева

  1. Транспорт

Таксита и местен транспорт:

Около 10-20 лева на ден. 5 дни х 15 лева = 75 лева

  1. Общи разходи

Сувенири и други: Около 50-100 лева. Средно 75 лева

Общо:

Около 1365 лева. Това са приблизителните разходи, като точната сума може да варира в зависимост от вашите лични предпочитания и навици на харчене. Важно е също така да имате резервен бюджет за непредвидени разходи.

Настаняване

Често при плануване на почивка се чудим дали е по-евтино да се настаним в апартамент, отколкото в хотел. Зададохме въпроса на двете платформи за изкуствен интелект и отново отговорите, които получихме бяха леко различни.

Снимка: iStock

ChatGPT ни представя предимства и недостатъци както на хотелите, така и на апартаментите. Освен това генерира и съвети за избор като засяга бюджет, вида на почивката и продължителността на престоя. BgGPT също ни предоставя подобен тип информация, но отново много по-оскъдна като при него липсва допълнителна информация. Ако желаете още по-конкретни данни изкуственият интелект отново е на ваша страна, като за разлика от българския еквивалент, ChatGPT ще ви даде за пример не само хотели и апартаменти и техните цени, но и ще сравни разходите и ще ви представи и двете лица на монетата.

Тук трябва да бъдете внимателни, защото AI често „халюцинира“ и има възможност да генерира измислена информация. Към момента планирането на изкуствения интелект не може без човешка намеса. Българската платформа е склонна на по-достоверна информация, когато става въпрос за имена на ресторанти, хотели и техните местоположения.

Снимка: iStock
Атракции и свободно време

И двете платформи дават пълна информация за атракциите и събитията, които може да посещавате в свободното си време. В случая избрахме да разберем повече за дейностите в Слънчев бряг.

*Цените са към септември 2021 г. и трябва да го имате предвид, когато използвате безплатната версия на ChatGPT за планиране на събития

Автор: Стажан-репортер Айлин Дрикова

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст